PoradnikUrządzamy pokój alergika

Urządzamy pokój alergika

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem rozmaitych materiałów do remontu wnętrz, jednak w przypadku dziecka z alergią nie możemy swobodnie korzystać ze wszystkich tych produktów. Podpowiadamy na które składniki chemiczne należy uważać urządzając pokój małego alergika.

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem rozmaitych materiałów do remontu wnętrz, jednak w przypadku dziecka z alergią nie możemy swobodnie korzystać ze wszystkich tych produktów. Podpowiadamy na które składniki chemiczne należy uważać urządzając pokój małego alergika.

Malowanie ścian

Idealnie gładkie ściany to mniej kurzu i możliwość łatwiejszego utrzymania ich w czystości. Najlepiej wyrównać ścianę gładzią gipsową lub przy pomocy przykręcanych płyt kartonowo-gipsowych. Unikać należy tynków strukturalnych – brud i kurz, który osadza się w ich zagłębieniach jest trudny, a nawet  niemożliwy do usunięcia.

Zwykłe farby zwierają rozpuszczalniki, żywice barwniki, które mogą uczulać, dlatego zamiast nich użyj farb akrylowych rozcieńczalnych wodą, a nie rozpuszczalnikiem. Podczas schnięcia nie wydzielają szkodliwych substancji i pozostawiają na ścianie gładką, łatwą do zmywania powłokę. Ściany pomalowane tego typu farbą można w razie potrzeby przemywać wodą. Uważaj na farby ekologiczne, ze względu na zawartość w swoim składzie substancji pochodzenia roślinnego, jak terpentyna czy kalafonia, także mogą wywołać uczulenie.

Do malowania ścian w pokoju dziecka z alergią najlepiej użyj farb antyalergicznych. Najbezpieczniejsze są produkty posiadające atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz farby pochodzące z krajów UE, opatrzone znakiem Eco-Label, a także ze Skandynawii i Niemiec posiadające znak błękitnego anioła. Wymienione oznaczenia są gwarancją, że produkty te nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji.

Uwaga! Unikaj tapet, pod ich poodklejanymi brzegami mogą rozwijać się grzyby i pleśnie.

ecolabelaniol

Podłoga

Najlepszym rozwiązaniem dla alergika jest podłoga z drewna. Świetnie sprawdzą się tu gotowe do montażu drewniane panele lub parkiet polakierowany lakierem akrylowym rozpuszczalnym w wodzie. Drewniana podłoga to niestety spory wydatek. Jeśli masz ograniczone fundusze możesz rozważyć zakup wykładziny z włókien sztucznych, którą (jeśli nie przytwierdzisz na stałe do podłogi) będziesz mogła zdjąć i wyczyścić.  Nie kupuj drewnopodobnych paneli laminowanych – przyciągają kurz, mogą być klejone szkodliwym klejem, wydzielać szkodliwe opary. Walce z alergią nie sprzyjają również dywany – trudno utrzymać je w czystości, szybko mogą stać się groźnym siedliskiem kurzu i pleśni.

Meble

Pamiętaj, że sprzęty domowe łatwo się kurzą – im mniej ich w pokoju dziecka z alergią, tym mniej miejsca na kurz. Ze względu na kurz unikaj mebli tapicerowanych.  Najodpowiedniejsze do pokoju malucha z alergią będą meble wykonane z drewna – są łatwe do umycia i pozbawione szkodliwych substancji. Meble z płyt wiórowych zawierają toksyczne formaldehydy, które mogą uczulać. Lepiej zrezygnować z otwartych półek i ustawiania na nich książek i zabawek. Błyskawicznie osiada na nich kurz. Zabawki najlepiej przechowywać w zamykanych szafkach lub pudłach z zamknięciem.

Zamiast ciężkich zasłon, w których łatwo gromadzi się kurz zastosuj rolety i lekkie firanki, które zatrzymają napływające do pokoju pyłki. Zrezygnuj z kwiatów doniczkowych – w ziemi kwiatowej rozwijają się zarodniki grzybów pleśniowych.

Autor: Aleksandra Cegielska
Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x