Wyczekujesz września ze zniecierpliwieniem? A może drżysz z niepokoju na myśl o tym okresie? Oba te uczucia są naturalne, jeśli to właśnie w tym roku twoja 3-letnia pociecha rozpocznie przygodę z przedszkolem. Zamiast skupiać się na własnych emocjach, polecamy jednak przygotowanie dziecka do podjęcia nowych obowiązków – w czasie wakacji na pewno opanuje wszystko to, co jest niezbędne!
Wiedza o przedszkolu – nie zostawiaj wszystkiego na ostatnie dni
Twoje dziecko, choć jeszcze tak małe, musi dokładnie wiedzieć, gdzie będzie chodziło. O wiele łatwiej mają rodzice trzylatków, których starsze rodzeństwo uczęszcza już do danej placówki. Jeżeli jednak w waszym przypadku tak nie jest, musisz:
- wytłumaczyć maluchowi, czym jest przedszkole,co się w nim dzieje i jakie panują zasady
- odbyć z dzieckiem minimum jedną wizytę zapoznawczą w przedszkolu. Najlepiej będzie, jeśli udacie się do placówki na dni otwarte. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości albo ją przegapiliście –poproście o oprowadzenie was w godzinach otwarcia przedszkola.
- opowiedzieć dziecku, jakie zasady panują w przedszkolu – powiedz o drzemkach, o posiłkach, o zabawie oraz kolegach i wspólnych zabawach
- wyjaśnić, na jak długo smyk będzie zostawał w przedszkolu. Unikaj jednak stwierdzeń: „od 8 do 15”. Przystępna dla dziecka informacja to: „będę zaprowadzała cię na śniadanko i odbierała po drzemce poobiedzie”
Cenna wskazówka!
Unikaj dramatyzowania – mów o przedszkolu pozytywnie, podkreślaj, że malec będzie się bawił i zdobywał nowych kolegów. Dzięki temu dziecko nastawi się pozytywnie do placówki. Z drugiej jednak strony, nie popadaj w fałszywy, nadmierny entuzjazm. Wyjaśnij, że początki bywają trudne i opowiedz jakąś swoją „przykrą” historię z przedszkola– oczywiście z pozytywnym morałem.
Umiejętności – ważne podstawy
Trzyletnie dziecko, które rozpoczyna przygodę z przedszkolem, tak naprawdę wielu rzeczy dopiero się nauczy – współpracy w grupie, odpowiedzialności, skupienia czy pewnych umiejętności. Od malców w tym wieku nie wymaga się zbyt wiele, ale pewnych rzeczy – absolutnie tak. Oto one:
samodzielność w korzystaniu z toalety
Pampers odpada! Dziecko powinno nie tylko wiedzieć, jak i gdzie korzysta się z toalety– musi także umieć rozebrać się i chociaż nieporadnie ubrać.
Uwaga!Oczywiście dzieciom w tym wieku zdarzają się wpadki i personel to rozumie.Dlatego na wszelki wypadek w szafce malucha muszą znajdować się zapasowe ubrania.
samodzielność podczas jedzenia
W kilku słowach – dziecko musi umieć korzystać ze sztućców i nie oczekiwać, że ktoś zacznie je karmić. Oczywiście trzymanie widelca czy łyżeczki nie musi być doskonałe – chodzi tylko o to, aby dziecko najadło się samo.
ubieranie się – podstawowe umiejętności
Personel przedszkola zwykle pomaga maluchom w ubieraniu się. Niemniej są to bardziej„kosmetyczne poprawki” czy wiązanie butów niż ubieranie malca od A do Z. Jeśli tak kwestia u was „kuleje”, zacznijcie nad nią pracować.
Wskazówka!
Kupuj dziecku buty na rzepy –będzie bardziej dumne, że nie potrzebuje pomocy pani. Podobnie sprawę ułatwia tzw. „komin” zamiast szala.
Zasady, które warto wpoić malcowi
Poza powyższymi, właściwie nie wymaga się od dziecka szczególnych umiejętności czy wiedzy. Jednak dla dobra samego dziecka popracujcie dodatkowo nad tym, aby:
- smyk był posłuszny podczas spacerów. Twoje dziecko musi wiedzieć, że na dworze absolutnie nie wolno uciekać, chować się,że trzeba trzymać dorosłego za rękę.
- dziecko było świadome pewnych zasad panujących w grupie. Szczególnie istotne jest to, aby malec nikogo nie bił i chociaż czasem potrafił dzielić się z innymi.
- malec sprzątał po sobie. Jeśli przyzwyczaisz dziecko do tego już w domu, w przedszkolu obejdzie się bez płaczu i protestów.Wręcz przeciwnie – twoja pociecha będzie chwalona, przez co bardziej polubi przedszkole i chętnie będzie do niego chodziło.
- Dziecko używało słów: „proszę”, „dziękuję”,„przepraszam”. Zwracaj na to uwagę na co dzień, a stanie się to przyjemnym dla innych i docenianym nawykiem twojej pociechy.