PoradnikWiosna rowerowy sezon zaczyna!

Wiosna rowerowy sezon zaczyna!

Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprzyjają rekreacjom na świeżym powietrzu. Do jednej z najpowszechniejszych należy jazda na rowerze. Jak się okazuje, jazda na dwukołowcu jest nie tylko przyjemności, ale ma też szereg innych zalet. Niewątpliwie jest świetnym środkiem transportu i funduje dobry trening. Co, najważniejsze na rowerze może jeździć każdy. W miastach powstaje coraz więcej dróg rowerowych, które dodatkowo zachęcają do przesiadania się na popularny dwukołowiec. Dlaczego, jeszcze warto jeździć na rowerze?

10 zalet jazdy na rowerze

1. Poprawa kondycji. Jazda na rowerze jest doskonałym treningiem aerobowym, który w rezultacie świetnie wyrabia kondycję. Sprawia, że cieszymy się lepszą wydolnością i wytrzymałością.

2. Wspomaga redukcję wagi. Rowerowe przejażdżki sprzyjają spalaniu kalorii. W połączeniu z dietą regularna jazda będzie świetnym wsparciem w procesie odchudzania.

3. Wzmacnia mięśnie. W szczególności wypracowuje mięśnie dolne nóg: łydki, uda, a także pośladkowe. Ponadto jazda na rowerze wymusza napięcie mięśni pleców i przedramion.

4. Sprzyja środowisku. Rower stanowi ekologiczny środek transportu. Nie zużywa paliw kopalnych, nie produkuje spalin i nie zatruwa powietrza.

5. Oszczędza pieniądze. Rower jest jednocześnie tanim środkiem transportu. Właściwie po zaopatrzeniu się już w sprzęt nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Jeśli przesiądziemy, się na rower przemieszczając się po mieście, możemy dodatkowo zaoszczędzić pieniądze z paliwa lub środków transportu miejskiego.

6. Ogranicza ryzyko chorób układu krążenia. Wszystko dzięki temu, że jazda na rowerze trenuje również mięsień serca, który zmuszony do intensywnego wysiłku, w czasie spoczynku zmniejsza częstotliwość swoich skurczów.

7. Uwalnia endorfiny! Jazda na rowerze stanowi jedną z najprzyjemniejszych aktywności fizycznych. Każdy może dopasować do siebie tempo i wysiłek jazdy, tak by w pełni cieszyć się rekreacją.

8. Dotlenia organizm. Rowerowe przejażdżki są okazją do tego, by dotlenić organizm. Wówczas zyskujemy lepsze samopoczucie, łatwiej zredukować stres i poprawia się jakość snu.

9. Poprawia orientację w terenie. Zarówno jazda komunikacyjna, jak i rekreacyjna zmusza do koncentracji na drodze i w ten sposób poprawia orientację.

10. Usprawnia pracę mózgu. Faktem jest, że wysiłek fizyczny funduje odpoczynek dla mózgu, ale też przygotowuje go do wytężonej pracy później. Aktywna rekreacja, taka jak jazda na rowerze doskonale odpręża, a dzięki temu sprawia, że poprawia się koncentracja.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej