PrzedszkolakJak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola

Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola

Czasem jest tak, że dziecko tak bardzo przyzwyczaja się do mamy i do spędzania czasu w domu, że nie ma ochoty zostawać samo na dłużej w żadnym innym miejscu. Grymasi jak ma spędzić cały dzień u dziadków, by mama mogła spokojnie pozałatwiać swoje sprawy. Marudzi jak ma zostać z nianią i równie mocno pokazuje, że do przedszkola też nie ma ochoty chodzić.

To może być związane z tym, że dla dziecka, które, powiedzmy, przez 4 lata spędzało każdy dzień z mamą, a które nagle przez pięć dni w tygodniu zostaje w przedszkolu przez pół dnia może być wielkim szokiem. Dlatego naprawdę warto już od najmłodszych lat uczyć malucha tego, że pod opieką innych, zaufanych dorosłych też może czuć się dobrze, komfortowo i bezpiecznie. Dać mu to poczucie, że nawet jeśli mama zostawi go na przykład u babci na kilka godzin to zawsze, ale to zawsze bez wyjątku, po niego wróci.

Jeśli zauważyłaś, że każde zostawienie dziecka w przedszkolu kończy się histerycznym płaczem i błaganiem o zabranie z powrotem do domu, a każde wyjście z przedszkola wygląda niemal jak ucieczka z tego miejsca to może jest to powód, żeby sprawdzić czy jednak Twojemu dziecku nie dzieje się tam krzywda.

Może czuje się źle wśród rówieśników? Może któreś dziecko mu dokucza? Może nie lubi Pani wychowawczyni? A może nie znosi serwowanych w przedszkolu posiłków. Warto się temu przyjrzeć dokładnie. To, że Twoje dziecko tak wyraźnie manifestuje niechęć do przedszkola, nie zawsze może oznaczać, że jest rozkapryszone czy tak mocno przywiązane do mamy.

Jednak jeśli w przedszkolu do którego zapisałaś swoje dziecko jest wszystko w najlepszym porządku, a ono nadal nie lubi do niego chodzić to warto wypróbować kilka sposobów na to by je zachęcić do tego.

Może potrzebuje więcej czasu na przystosowanie się do nowych warunków? Wtedy rozwiązaniem będzie tylko czas i cierpliwość. Jeśli jednak po kilku miesiącach nadal przeżywacie męki z powodu przedszkola może warto pomyśleć o innym? Być może bardziej spodoba się Twojemu dziecku lub łatwiej znajdzie koleżankę lub kolegę, z którym się zaprzyjaźni. Może warto również chociaż przez kilka pierwszych miesięcy ustalić jakąś atrakcję po wyjściu z przedszkola. Na przykład pójście na plac zabaw?
Małe dziecko, jak każdy człowiek, nawet dorosły potrzebuje trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego środowiska, w którym ma spędzać niemałą część dnia. Twoje dziecko przeżywa to jeszcze mocniej bo oznacza to dla niego rozłąkę z Tobą jakiej do tej pory nie miało. Każdy musi przejść przez ten etap. Dlatego ważne by być cierpliwym i wyrozumiałym.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x