Kindergeld to świadczenie, o które może ubiegać się rodzic, jeżeli on lub jego współmałżonek, partner albo były, posiada obywatelstwo niemieckie albo pracuje legalnie w Niemczech. Gdzie załatwić Kindergeld w Polsce? Na to i inne pytania związane z niemieckim zasiłkiem na dziecko odpowiadamy w tym artykule.
Komu należy się Kindergeld?
Wysokość świadczenia na dziecko od 1 stycznia 2021 r. wynosi w Niemczech 219 euro na pierwszą i drugą pociechę, 225 euro na trzecią oraz 250 euro na każdą kolejną. Może się o nie ubiegać rodzic, który dziecko wychowuje, czyli mieszka z nim w tym samym gospodarstwie domowym.
Co ważne, do uzyskania Kindergeld uprawnia obywatelstwo albo posiadanie legalnego zatrudnienia w Niemczech. Mogą się o nie starać również osoby, prowadzące w Niemczech działalność gospodarczą. Prawo do zasiłku mają zarówno dzieci rodzone, jak i przysposobione. O świadczenie może ubiegać się także samo dziecko, jednak dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Dziecko powyżej 18 roku życia może złożyć wniosek o Kindergeld w wyjątkowych sytuacjach, np. jeśli oboje rodzice nie płacą lub płacą bardzo małe alimenty.
Gdzie załatwić Kindergeld w Polsce?
By uzyskać świadczenie, niezbędne jest dostarczenie specjalnych formularzy i odpowiednich dokumentów do niemieckiej Familienkasse. Na stronie www.arbeitsagentur.de/familie-und-kinder dostępne są formularze oraz wykaz dokumentów, wśród których powinny się znaleźć, między innymi: akt małżeństwa i urodzenia dziecka, orzeczenie sądowe o rozwodzie lub separacji, zaświadczenie o wspólnym zamieszkiwaniu z dzieckiem, kopie dowodów osobistych rodziców, decyzje o przyznaniu lub nieprzyznaniu innych zasiłków na dziecko i inne dokumenty, które dokumentują sytuację rodzinną i zawodową rodziców dziecka. Skompletowanie tych dokumentów jest niezwykle istotne, ponieważ brak jakiegokolwiek zaświadczenia czy decyzji wpłynie na czas oczekiwania na uzyskanie Kindergeld.
Jak widać, dopełnienie formalności nie wymaga więc wizyty w Niemczech w odpowiedniej Kasie Świadczeń Rodzinnych. Wszystko można załatwić online. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w procesie wnioskowania albo masz wątpliwości jak wypełnić formularz, możesz skorzystać z pomocy z zewnątrz. W Odzyskajkindergeld.pl wspieramy rodziców, którzy starają się o świadczenie, a także o matki, borykające się z utrudnieniami ze strony byłych partnerów.
Jestem po rozwodzie. Czy mogę odzyskać Kindergeld w Polsce?
Częstym problemem związanym z Kindergeld, dotyczy matek, które rozstały się z partnerami, posiadającymi niemieckie obywatelstwo lub pracującymi u zachodniego sąsiada. Bywa, że nie wiedzą one o świadczeniu lub nie są pewne, w jaki sposób mogą je odzyskać. Szczególnie, gdy ich były partner nie pomaga w dopełnieniu formalności lub przestaje odpowiadać na telefony. Tymczasem nie tylko mają one pełne prawo do otrzymywania świadczenia, ale dodatkowo mogą starać się o odzyskanie pieniędzy, które byli partnerzy pobierali od chwili rozstania. Wystarczy wiedzieć, gdzie załatwić Kindergeld w Polsce.
Polskie prawo sprzyja kobietom
Odzyskiwanie Kindergeld może wydawać się skomplikowanym procesem, wymagającym wizyty w zagranicznej instytucji i znajomości języka niemieckiego. Nic bardziej mylnego. Dobrą wiadomością dla matek, wychowujących dzieci w Polsce jest fakt, że sprawę cywilną o odzyskanie Kindergeld można (a nawet trzeba) założyć byłemu mężowi w kraju.
Zaletą tego rozwiązania jest praktyka polskich sądów, pokazująca, że sprzyjają rodzicowi, który faktycznie wychowuje dziecko. Jeśli dwoje rodziców mieszka w Niemczech, to zdarza się, że niemieckie instytucje orzekają o przyznaniu Kindergeld na pół obojgu rodzicom albo pozwalają na pokrywanie ze świadczenia części alimentów. Jeśli jednak mieszkasz w Polsce z dzieckiem, to sądem właściwym do rozstrzygania, jest sąd polski.
Aby odzyskać Kindergeld trzeba mieć doświadczenie. Odzyskajkindergeld.pl pomogło wielu rodzicom wygrać pieniądze. Wiedza zdobyta w tych sprawach, pomoże Ci odzyskać pieniądze z niesłusznie przywłaszczonego zasiłku. Nie zniechęcaj się, jeśli Twój doradca powie Ci, że nie ma takiego paragrafu, według którego można odzyskać pieniądze wstecz. Po prostu, nigdy nie prowadził takiej sprawy.