PoradnikZasiłek na dziecko w Niemczech. Gdzie załatwić Kindergeld w Polsce?

Zasiłek na dziecko w Niemczech. Gdzie załatwić Kindergeld w Polsce?

Kindergeld to świadczenie, o które może ubiegać się rodzic, jeżeli on lub jego współmałżonek, partner albo były, posiada obywatelstwo niemieckie albo pracuje legalnie w Niemczech. Gdzie załatwić Kindergeld w Polsce? Na to i inne pytania związane z niemieckim zasiłkiem na dziecko odpowiadamy w tym artykule.

Komu należy się Kindergeld?

Wysokość świadczenia na dziecko od 1 stycznia 2021 r. wynosi w Niemczech 219 euro na pierwszą i drugą pociechę, 225 euro na trzecią oraz 250 euro na każdą kolejną. Może się o nie ubiegać rodzic, który dziecko wychowuje, czyli mieszka z nim w tym samym gospodarstwie domowym.

Co ważne, do uzyskania Kindergeld uprawnia obywatelstwo albo posiadanie legalnego zatrudnienia w Niemczech. Mogą się o nie starać również osoby, prowadzące w Niemczech działalność gospodarczą. Prawo do zasiłku mają zarówno dzieci rodzone, jak i przysposobione. O świadczenie może ubiegać się także samo dziecko, jednak dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Dziecko powyżej 18 roku życia może złożyć wniosek o Kindergeld w wyjątkowych sytuacjach, np. jeśli oboje rodzice nie płacą lub płacą bardzo małe alimenty.

Gdzie załatwić Kindergeld w Polsce?

By uzyskać świadczenie, niezbędne jest dostarczenie specjalnych formularzy i odpowiednich dokumentów do niemieckiej Familienkasse. Na stronie www.arbeitsagentur.de/familie-und-kinder dostępne są formularze oraz wykaz dokumentów, wśród których powinny się znaleźć, między innymi: akt małżeństwa i urodzenia dziecka, orzeczenie sądowe o rozwodzie lub separacji,  zaświadczenie o wspólnym zamieszkiwaniu z dzieckiem, kopie dowodów osobistych rodziców, decyzje o przyznaniu lub nieprzyznaniu innych zasiłków na dziecko i inne dokumenty, które dokumentują sytuację rodzinną i zawodową rodziców dziecka. Skompletowanie tych dokumentów jest niezwykle istotne, ponieważ brak jakiegokolwiek zaświadczenia czy decyzji wpłynie na czas oczekiwania na uzyskanie Kindergeld.

Jak widać, dopełnienie formalności nie wymaga więc wizyty w Niemczech w odpowiedniej Kasie Świadczeń Rodzinnych. Wszystko można załatwić online. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w procesie wnioskowania albo masz wątpliwości jak wypełnić formularz, możesz skorzystać z pomocy z zewnątrz. W Odzyskajkindergeld.pl wspieramy rodziców, którzy starają się o świadczenie, a także o matki, borykające się z utrudnieniami ze strony byłych partnerów.

Jestem po rozwodzie. Czy mogę odzyskać Kindergeld w Polsce?

Częstym problemem związanym z Kindergeld, dotyczy matek, które rozstały się z partnerami, posiadającymi niemieckie obywatelstwo lub pracującymi u zachodniego sąsiada. Bywa, że nie wiedzą one o świadczeniu lub nie są pewne, w jaki sposób mogą je odzyskać. Szczególnie, gdy ich były partner nie pomaga w dopełnieniu formalności lub przestaje odpowiadać na telefony. Tymczasem nie tylko mają one pełne prawo do otrzymywania świadczenia, ale dodatkowo mogą starać się o odzyskanie pieniędzy, które byli partnerzy pobierali od chwili rozstania. Wystarczy wiedzieć, gdzie załatwić Kindergeld w Polsce.

Polskie prawo sprzyja kobietom

Odzyskiwanie Kindergeld może wydawać się skomplikowanym procesem, wymagającym wizyty w zagranicznej instytucji i znajomości języka niemieckiego. Nic bardziej mylnego. Dobrą wiadomością dla matek, wychowujących dzieci w Polsce jest fakt, że sprawę cywilną o odzyskanie Kindergeld można (a nawet trzeba) założyć byłemu mężowi w kraju.

Zaletą tego rozwiązania jest praktyka polskich sądów, pokazująca, że sprzyjają rodzicowi, który faktycznie wychowuje dziecko. Jeśli dwoje rodziców mieszka w Niemczech, to zdarza się, że niemieckie instytucje orzekają o przyznaniu Kindergeld na pół obojgu rodzicom albo pozwalają na pokrywanie ze świadczenia części alimentów. Jeśli jednak mieszkasz w Polsce z dzieckiem, to sądem właściwym do rozstrzygania, jest sąd polski.

Aby odzyskać Kindergeld trzeba mieć doświadczenie. Odzyskajkindergeld.pl pomogło wielu rodzicom wygrać pieniądze. Wiedza zdobyta w tych sprawach, pomoże Ci odzyskać pieniądze z niesłusznie przywłaszczonego zasiłku. Nie zniechęcaj się, jeśli Twój doradca powie Ci, że nie ma takiego paragrafu, według którego można odzyskać pieniądze wstecz. Po prostu, nigdy nie prowadził takiej sprawy.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x