Uczeń7 audiobooków przygodowych dla młodzieży – cenione klasyki i nowości wydawnicze

7 audiobooków przygodowych dla młodzieży – cenione klasyki i nowości wydawnicze

Klasyki literatury przygodowej dla młodzieży to książki cenione i czytane przez pokolenia. Wielu współczesnych młodych słuchaczy sięga po nowoczesne formy publikacji – audiobooki. W księgarni Virtualo oferujemy wiele wspaniałych wydań książek młodzieżowych w MP3.

Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery

Ania z Zielonego Wzgórzato jedna z najsłynniejszych książek przygodowych dla nastolatków. Lucy Maud Montgomery pierwszą część cyklu o Ani wydała w 1908 roku. Mimo upływu lat przygody głównej bohaterki wciąż cieszą się popularnością młodych czytelników. Kanadyjska pisarka stworzyła urokliwą i wartościową opowieść o dziewczynce, która nie może znaleźć swojego miejsca na świecie.

Rudowłosa 11-latka, Anne Shirley, pomieszkiwała u różnych rodzin zastępczych, nie mając stałego domu. Gdy pewnego dnia trafia na posesję Cuthbertów – Maryli i Mateusza – wszystko się zmienia. Wtedy Ania zaczyna żyć. Poznaje nowych ludzi. Zdobywa pierwszą przyjaciółkę. Podczas nauki w szkole główna bohaterka przeżywa liczne przygody, które zapewnią młodym słuchaczom wiele radości.

Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain

Mark Twain to kolejny pisarz, którego książki przygodowe cieszą się popularnością mimo upływu lat. Jedną z najbardziej znanych pozycji pisarza są Przygody Tomka Sawyera. Publikacja jest lekturą obowiązkową dla uczniów szkół podstawowych w Polsce. W księgarni Virtualo utwór dostępny jest w formie przygodowego audiobooka.

Mark Twain stworzył zachwycającą opowieść o Tomku – sierocie, który mieszka z ciotką i kuzynem. Tematem utworu są przygody przeżywane przez głównego bohatera. Czytelnicy poznają szkolne perypetie chłopca. W treści pojawia się również młodzieńczy wątek miłosny. Autor w pełnej krasie prezentuje odbiorcom beztroskę dzieciństwa. W historii nie braknie jednak także dramatycznych wydarzeń.

W 80 dni dookoła świata – Juliusz Verne

Choć Juliusz Verne uważany jest za prekursora nurtu science fiction, znakomicie odnajdywał się w rozmaitych gatunkach literackich. Autor napisał wiele powieści podróżniczych, a wśród nich kultowe W 80 dni dookoła świata. To pełna przygód opowieść o angielskim gentlemanie i bogaczu, Phileasie Foggu. Mężczyzna postanawia wyruszyć w szaleńczą podróż dookoła świata. Wyprawa jest wynikiem zakładu, który zawarł w klubie gentlemanów.

Ballada ptaków i węży – Suzanne Collins

Po klasycznych audiobookach dla młodzieży z XIX i XX wieku czas na współczesne książki dla nastolatków. Jedną z nowości w tej kategorii jest Ballada ptaków i węży Suzanne Collins. Fani znakomitego cyklu Igrzyska Śmierci już dawno stracili nadzieję, że po Kosogłosie (2010) pojawi się coś jeszcze. Jednak autorka zaskoczyła swoich fanów. W 2020 roku na rynku ukazała się właśnie Ballada ptaków i węży – 4 tom cyklu.

Suzanne Collins zabiera czytelników w przeszłość – pół wieku wcześniej. Wówczas mają miejsce 10. Głodowe Igrzyska. Pisarka przedstawia odbiorcom młodego Pana Coriolanusa Snowa. Starca z poprzednich części, który był odpowiedzialny za wszystkie cierpienia Katniss i innych bohaterów. 18-letni chłopak wcale nie przypomina siwowłosego dziadka, łaknącego krwi i brutalności. Wręcz przeciwnie – Coriolanus stroni od przemocy. Jest współczujący i kochający. Collins sprezentowała swoim czytelnikom balladę niewygodną i prowokacyjną, zawierającą ważną lekcję.

Pieśń jutra – Samantha Shannon

Samantha Shannon zachwyciła młodych odbiorców swoim dystopijnym cyklem Czas Żniw. Akcja powieści rozgrywa się w Sajonie – totalitarnym państwie powstałym na terenie Wielkiej Brytanii. Władze zwalczają wszelkie przejawy jasnowidzenia. Wszystkie wydarzenia mają miejsce w niedalekiej przyszłości, w 2059 roku. Główną bohaterką jest Paige Mahoney. Na początku opowieści dziewczyna pracuje w kryminalnym podziemiu Sajonu jako senny wędrowca. Jednak w 4 tomie serii – Pieśni jutra – Paige zostaje wybrana Zwierzchniczką, a jej zadaniem jest ustabilizowanie sytuacji w podzielonym obecnie podziemiu. Paige ma wielu wrogów i z pewnością nie będzie jej łatwo.

Zwiadowcy 1. Ruiny Gorlanu – John Flanagan

Australijski pisarz, John Flanagan, od dzieciństwa marzył o tym, by pisać książki. W końcu marzenie to przekuł w rzeczywistość. Jego książki przygodowe z cyklu Zawiadowcy cieszą się popularnością na całym świecie. Pierwszy tom – Ruiny Gorlanu – ukazał się w 2004 roku. Pisarz stworzył fikcyjny, stylizowany na średniowiecze świat i umieścił w nim 15-letniego Willa. Chłopiec zostaje zwiadowcą. W czasie swojej misji będzie musiał bronić królestwo przed zdrajcami, najeźdźcami i innymi zagrożeniami.

Malamander – Thomas Taylor

Thomas Taylor to brytyjski pisarz i ilustrator. Swoje utwory dedykuje głównie dzieciom i młodzieży. W Polsce najbardziej znany jest z fantastycznej trylogii przygodowej dla nastolatków  Malamander. W pełnej tajemnic i zagadek fabule pojawia się wiele magicznych stworzeń. Bohaterowie są oryginalni i na długo zapadną w pamięć młodym czytelnikom. Dokładne i barwne opisy Taylora sprawiają, że można poczuć się pełnoprawnym uczestnikiem odkrywczych i niebezpiecznych przygód Herbiego i Violet.

Wśród znakomitych powieści z gatunku YA (young adult) warto wyróżnić też pozycje takich twórców jak Sarah J. Maas, Leigh Bardugo czy Michelle Madow. Więcej polecanych książek dla nastolatków wymieniamy w artykule Young adult fantasy – co to za gatunek i kogo czytać?

[Artykuł sponsorowany]

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej