PoradnikCzego uczy szkoła rodzenia?

Czego uczy szkoła rodzenia?

W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ciąża i poród oraz kiedy udać się do ginekologa. Poza tym zdobędziesz podstawowe umiejętności opieki nad noworodkiem.

Zajęcia w szkole rodzenia są szczególnie polecane osobom, które po raz pierwszy zostaną rodzicami. Na kurs możesz iść sama, z partnerem, mamą lub przyjaciółką.

Przebieg ciąży i połogu w pigułce

Okresowi ciąży często towarzyszy silny stres. Jeśli wcześniej nie rodziłaś, nie masz pojęcia, co cię czeka i jak będzie wyglądało twoje życia przez kolejne miesiące. Szkoła rodzenia to dobre miejsce, by poznać etapy i przebieg ciąży oraz okresu połogu. Szkolenie prowadzą doświadczeni trenerzy, którzy opowiedzą o rozwoju płodu oraz zwrócą uwagę na ewentualne powikłania. W ten sposób dowiesz się, jakie zmiany w twoim organizmie będą zachodzić w kolejnych tygodniach ciąży, kiedy iść do ginekologa i jakie badania wykonać. Nauczysz się również rozpoznawać niepokojące symptomy, do których należy krwawienie z dróg rodnych lub przewlekłe bóle brzucha. Wiedza ta pozwoli ci szybko zareagować w przypadku zagrożenia ciąży. Szkoła rodzenia będzie też skarbnicą wiedzy na temat odpowiedniej diety, ćwiczeń fizycznych dla kobiet ciężarnych i pielęgnacji ciała.

Co powinno się znaleźć w wyprawce dla dziecka?

W sklepach możesz kupić mnóstwo produktów dla niemowląt. Nie zawsze wiadomo, jak je stosować, do czego służą i które są najlepsze. Problem pomogą rozwiązać zajęcia w szkole rodzenia. Podstawowym punktem na każdym kursie jest wykład dotyczący wyprawki dla dziecka. Może być prowadzony przez pielęgniarkę, która opowie kosmetykach, żywności, produktach do kąpieli, wózkach, pościeli, ubraniach, łóżeczkach i zabawkach. Na zajęciach często pojawiają się też producenci artykułów dla niemowląt, oferujący swoje usługi. Podczas wizyty otrzymasz próbki produktów (głównie kosmetyków i żywności) lub obejrzysz i przetestujesz niektóre z nich (na przykład wózki lub ubranka).

Poród i połóg krok po kroku

Lęk przed porodem jest normalną reakcją podczas ciąży. Prawdopodobnie wiele słyszałaś na temat bólu, braku intymności oraz nieodpowiednim zachowaniu personelu medycznego w tym szczególnym dla ciebie dniu. W szkole rodzenia trenerzy przedstawią ci różne metody rodzenia (na przykład domowe, rodzinne, ze znieczuleniem lub w wodzie) oraz ich zalety i wady. W ten sposób będziesz mogła wybrać odpowiedni dla siebie typ. Ponadto prowadzący doradzą, co zabrać do szpitala, jak oddychać w czasie porodu i która pozycja będzie najwygodniejsza.

Jak opiekować się noworodkiem?

Jeśli po raz pierwszy zostałaś mamą, możesz nie mieć pojęcia o opiece nad noworodkiem. Na zajęciach w szkole rodzenia zdobędziesz umiejętności przewijania, karmienia, trzymania, kąpania i pielęgnacji dziecka. Dowiesz się również, jakie są zalety karmienia piersią oraz jak radzić sobie z kolką czy ząbkowaniem. Ćwiczenia wykonuje się na specjalnych lalkach, które wagą, wielkością i posturą przypominają noworodka. Na te zajęcia możesz zabrać partnera. Gdy na świecie pojawi się wasze dziecko, oboje będziecie przygotowani, by się nim zajmować.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x