O tym, że warto pić dużo wody mineralnej oraz koktajle warzywne i owoce to z pewnością każda z Was wie. A czy wiecie, że do tej listy zdrowych napoi powinniście dopisać zieloną herbatę? Może ona dla Waszego zdrowia i sylwetki zrobić wiele dobrego. Ma wiele cennych właściwości. Jakich?
– obniża poziom glukozy we krwi
– wpływa na prawidłową krzepliwość krwi
– wzmacnia naczynia krwionośne
– działa przeciwbakteryjnie
– poprawia kondycję skóry
– podnosi odporność
– dostarcza organizmowi wiele aminokwasów i witamin
– łagodzi dolegliwości związane z reumatyzmem
– zapobiega tworzeniu się kamieni w wątrobie i nerkach
– chroni przed zawałem serca
– działa pobudzająco
– wzmacnia zęby i kości
– pobudza trawienie
– wspomaga odchudzanie
– reguluje wydzielanie żółci
– spowalnia proces starzenia
– chroni mózg przed demencją
– zmniejsza szkodliwe skutki promieniowania ultrafioletowego
– działa moczopędnie
– działa oczyszczająco
– zapobiega tworzeniu się cellulitu
– zapobiega rozwojowi paradontozy
– działa przeciwpróchniczo
– hamuje wchłanianie tłuszczów z pożywienia
Istotne oczywiście jest to w jaki sposób zostanie zaparzona. Wystarczą dwie-trzy minuty, jeśli chcesz, aby zielona herbata zadziałała na Ciebie lepiej niż kawa. Jeśli natomiast liście będą w wodzie dłużej czyli od trzech do ośmiu minut to wypity napar zadziała na Ciebie relaksująco i odprężająco.
Zwracaj uwagę na to jaki rodzaj zielonej herbaty wybierasz. Sięgaj po listki, a nie torebki. Zalewaj je wodą filtrowaną lub źródlaną, najlepiej o temperaturze 70 stopni. Nie zalewaj ich nigdy wrzątkiem. Nie dość, że nie będzie smaczna to straci większość swoich właściwości. Te same liście możesz zaparzać kilka razy. Robią tak specjaliści od zielonej herbaty czyli Japończycy i Chińczycy. Każde ponowne zaparzenie nie powoduje, że liście tracą swoje właściwości, ani smak. Wręcz przeciwnie, wtedy herbata jest nawet smaczniejsza. Ważne jednak, aby po dwunastu godzinach te liście wyrzucić. W przeciwnym razie rozwiną się na nich grzyby.
Zielonej herbaty ze względu na zawartą w niej teinę nie mogą pić dzieci do dziesiątego roku życia, osoby starsze, chore na nadciśnienie tętnicze oraz cierpiące na jaskrę.