CiążaGrzechy kobiet nieświadomych swojej ciąży.

Grzechy kobiet nieświadomych swojej ciąży.

Grzechy kobiet nieświadomych swojej ciąży: wino, papierosy i badania RTG. Jak bardzo wpływają na ciążę?


„Pomocy, nie wiedziałam, że jestem w ciąży i…” – posty zaczynające się w taki sposób pojawiają się w sieci niemal każdego dnia. Jako, że o ciąży dowiadujemy się w 5-6 jej tygodniu, a dodatkowo część jest nieplanowana, wielu kobietom zdarza się popełnić wcześniej jakieś „grzeszki”. Jak mogą wpłynąć na nienarodzone dziecko?

Na niechlubnym „podium” stoją spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz skorzystanie z badania rentgenowskiego. Wyjaśniamy, jak mogą one wpłynąć na ciążę i kiedy bezwzględnie należy udać się do lekarza.

Alkohol

Alkohol spożywany w trakcie ciąży bezsprzecznie może zaszkodzić dziecku i doprowadzić między innymi do alkoholowego syndromu płodowego, czyli FAS. Czy odnosi się to jednak także do wczesnych etapów odmiennego stanu?

Według specjalistów, nie ma powodu do paniki – alkohol może nie wpłynąć na dziecko w jakimkolwiek stopniu. Z drugiej jednak strony, wszystko zależy od tygodnia ciąży, w którym dochodziło do konsumpcji – dodajmy, że mówimy tu o tygodniach kalendarzykowych (np. 4 tydzień ciąży to w istocie 2 tygodnie od zapłodnienia).

3-4 tydzień ciąży, czyli okres jaja płodowego

W tym okresie nasze przyszłe dziecko jest świetnie zabezpieczone przed wpływem alkoholu płynącego z organizmu matki. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wypite przez nią piwo, wino czy nawet drink z wódką w żadnym stopniu nie wpłyną na rozwój malca.

4-5 tydzień ciąży, czyli okres rozwoju listków zarodkowych

To właśnie w tym okresie tworzą się najważniejsze organy dziecka i – niestety, wypity alkohol może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Trzeba jednak podkreślić, że w tym okresie ciąży działa zasada: „wszystko albo nic”. Oznacza to, że jeżeli alkohol zniszczy jakieś komórki, to organizm albo zastąpi je nowymi (co oznacza brak konsekwencji dla maluszka) albo pozwoli na obumarcie zarodka. Innymi słowy, jeśli spożywałaś alkohol w tym okresie, a teraz jesteś np. już w 8 tygodniu, to najprawdopodobniej nie stało się nic złego.

6-10 tydzień ciąży, czyli okres rozwoju zarodka

Alkohol pity w tym okresie może wpłynąć na rozwój dziecka, jednak nie ma powodów do wpadania w panikę. Wszystko zależy bowiem od tego, jak mocny on był i jak często pity. Jeśli były to np. dwa piwa, prawdopodobieństwo uszkodzeń organizmu dziecka jest stosunkowo małe.

Papierosy

Jeżeli na początku ciąży zdarzało ci się sięgać po papierosy, ale już je odstawiłaś, to mamy dla ciebie dobrą (choć zapewne zaskakującą) wiadomość. Mianowicie – jak podkreślają specjaliści, ryzyko krwawień podczas ciąży, urodzenia martwego dziecka, urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową albo porodu przedwczesnego będzie równie niskie, jak u kobiet niepalących.

Oczywiście nie oznacza to, że w ciąży można palić bez konsekwencji. Wszystkie wymienione wcześniej komplikacje związane są właśnie z tym nałogiem i sięganiem po papierosy mimo odmiennego stanu. Dlatego skoro wiesz już o swojej ciąży – rzuć palenie.

Zdjęcia RTG

O ile w przypadku małych dawek alkoholu czy kilkakrotnego sięgnięcia po papierosy można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać brak wpływu używek na rozwój dziecka, o tyle w przypadku promieniowania rentgenowskiego ryzyko to znacznie wzrasta.

Niestety, największe szkody może wywołać poddanie się badaniu we wczesnym etapie ciąży – między 3 a 8 tygodniem. Jak wspomnieliśmy, dochodzi wówczas do rozwoju podstawowych narządów, a promieniowanie może je nieodwracalnie uszkodzić.

Z drugiej jednak strony – i warto o tym pamiętać, wszystko zależy od dawki promieniowania, która została podana podczas badania. Szacuje się, że dawka szkodliwa dla płodu wynosi około 100 mGy. W przypadku zdjęcia RTG na przykład zęba, promieniowanie to z kolei tylko 0,1 mGy. Istnieje zatem szansa, że dziecko będzie całe i zdrowe. Jeśli dodatkowo zostały zastosowane specjalne osłony na pozostałe części ciała, szansa to znacznie wzrasta.

Niemniej – w przypadku, kiedy kobieta została poddana badaniu RTG i nie wiedziała o ciąży, zawsze warto poinformować o tym lekarza. Będzie on zwracał jeszcze większą uwagę na dokładność badań USG, mogących wykazać ewentualne nieprawidłowości.

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x