Nazwisko dzieci otrzymują od rodziców automatycznie, ale jeśli chodzi o imię, to rodzice wybierają je dla swojej pociechy. Nie jest to proste zadanie, o czym można się przekonać przeglądając chociażby listy imion dostępne w internecie. Jak zatem wybrać idealne imię dla swojej pociechy.
Razem z nazwiskiem
Wybierając imię dla swojego dziecka należy w pierwszej kolejności sprawdzić jak się ono komponuje z nazwiskiem. Warto pamiętać, że egzotycznie brzmiące imię i swojskie nazwisko w połączeniu mogą brzmieć po prostu komicznie. Taka sytuacja może okazać się dla dziecka bardzo niekomfortowa już w szkole, a z upływem lat może być jeszcze gorzej.
Innowacyjne imiona
Rodzice coraz częściej nadają swoim pociechom imiona znane z seriali czy filmów. Można więc spotkać Izaurę,Leoncia itp. Pojawiają się także imiona stworzone przez samych rodziców czy też powstałe na skutek zdrobnień lub skracania innych imion. Można więc spotkać Eunikę czy Kiki bawiących się w piaskownicy. O ile takie imiona sprawdzają się w przypadku dzieci nie zawsze nadają się dla osoby dorosłej. Wybierając imię dla swojej pociechy warto pomyśleć o tym, że w przyszłości wyjdzie z placu zabaw i zacznie dorosłą karierę. Możliwe, że zostanie nauczycielem, politykiem czy biznesmenem – a w takich zawodach imię Kiki może utrudnić życie.
Imiona z tradycją
Wśród rodzących się maluchów pojawiają się także dzieci o imionach bardzo polskich np. Mścisława czy Zdziczest. Choć brzmią interesująco i nie gryzą się z polskimi nazwiskami, to jednak w dobie globalizacji mogą w przyszłości utrudnić dziecku życie. Problematyczne może okazać się podanie takiego imienia np. w urzędach poza granicami Polski – a przecież coraz częściej Polacy wyjeżdżają, aby się uczyć, pracować czy mieszkać do innych krajów.
Jak sobie radzić?
Jednym z najciekawszych rozwiązań jakie można zastosować jest nadanie dziecku drugiego imienia. Dzięki temu Kiki, Leoncio czy Izaura będą mogli w razie potrzeby korzystać z drugiego imienia np. Zofia czy Maciej. Jest to bardzo wygodne, ponieważ w przyszłości nie będzie wymagało od dorosłego już człowieka urzędowej zmiany imienia. W Polsce powszechnie używane jest pierwsze imię, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z drugiego, jeśli się takie posiada. Dlatego też warto swoim pociechom o pięknych acz niekonwencjonalnych imionach nadawać drugie imiona nieco bardziej pospolite.