CiążaMartwisz się, że nie wyczuwasz ruchów dziecka? Sprawdź możliwe przyczyny

Martwisz się, że nie wyczuwasz ruchów dziecka? Sprawdź możliwe przyczyny

Każda matka czeka z niecierpliwością na ruchy dziecka.  To ważny i wzruszający moment – pomaga budować więź. Ruchy malucha są wskazówką, że ciąża przebiega prawidłowo. Czasami jednak zdarzają się dni, kiedy aktywność dziecka nie jest wyczuwalna. Czy powinno to być powodem do zmartwień?

 

Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się w 7. tygodniu ciąży, jednak taka aktywność nie jest jeszcze odczuwana przez matkę. W tym okresie maluch potrafi wyginać szyję i plecy oraz ruszać równocześnie kończynami. Moment, w którym dziecko daje o sobie znać mamie, nadchodzi mniej więcej między 18. a 22. tygodniem ciąży.

Pierworódki później odczuwają ruchy dziecka

Niektóre kobiety zaczynają odczuwać pierwsze ruchy dziecka nawet po ukończeniu 16. tygodnia ciąży. Dotyczy to jednak matek, które mają za sobą już co najmniej jeden poród. Jeżeli będziesz rodzić pierwszy raz, ruchy dziecka możesz zacząć odczuwać znacznie później – nawet po 22. tygodniu ciąży. Czasami zdarza się tak, że maluch daje o sobie znać dużo wcześniej, jednak jego ruchy mylone są z pracą jelit –  na pierwszym etapie przypominają trochę bulgotanie w brzuchu.

Po 28. tygodniu ciąży ruchy muszą być regularne

O ile do 28. tygodnia ruchy dziecka nie muszą być regularne, tak po tym okresie ich regularność jest koniecznością – świadczy o prawidłowym przebiegu ciąży. Trzeba jednak mieć świadomość, że maluch nie każdego dnia musi być tak samo energiczny – nie ma przy tym powodów do niepokoju.

Ruchy dziecka są zależne od wielu czynników

Istnieje wiele powodów, dla których ruchy dziecka są słabiej odczuwalne lub przez jakiś czas niewyczuwalne wcale. I nie musi to świadczyć o nieprawidłowościach.

Kobiety, które:

  • borykają się z nadwagą (mają sporą ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu);
  • mają łożysko ułożone na ścianie przedniej macicy;
  • mają sporą ilość płynu owodniowego;
  • mają dobrze zbudowane mięśnie brzucha;

mogą nieco słabiej odczuwać ruchy dziecka – szczególnie w pierwszych tygodniach.

Jak pobudzić dziecko do aktywności?

Jeśli twoje dziecko zmniejszyło nieco swoją aktywność, nie musi to być powodem do zmartwień. W takiej sytuacji możesz spróbować pobudzić malucha do aktywności. Zjedz niewielki posiłek, a następnie połóż się na lewym boku. Po chwili twoje dziecko powinno dać o sobie znać. Jeśli tak się nie stanie, warto skonsultować się z lekarzem.

Nadmierna aktywność także nie jest wskazana

Wiele kobiet martwi się brakiem odczuwania ruchów płodu. Trzeba jednak mieć świadomość, że nadmierna aktywność także może być niepokojącym sygnałem. Gdy coś cię zaniepokoi, udaj się do najbliższego szpitala w celu wykonania niezbędnych badań, m. in. USG.

Ruchy dziecka – dowiedz się więcej w serwisie Bebiklub.pl

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x