Ciąża jest okresem, w którym kobieta musi stawić czoła wielu nieprzyjemnym objawom. Chociaż najwięcej problemów sprawiają dolegliwości żołądkowe oraz zgaga, ich uciążliwość można skutecznie złagodzić. Sprawdź jak.
Dolegliwości żołądkowe oraz zgaga to dość charakterystyczne objawy ciąży. Uważa się, że są skutkiem zachodzących w organizmie kobiety zawirowań hormonalnych. I chociaż należą do niegroźnych dolegliwości, ich uciążliwość jest powodem dyskomfortu i obniżonego samopoczucia.
Zgaga to objaw ciąży, za który – w pierwszych tygodniach – odpowiada progesteron. Jego rosnący poziom przyczynia się do rozluźnienia mięśni przewodu pokarmowego, w tym dolnego zwieracza przełyku.
W efekcie kwasy żołądkowe cofają się z żołądka do przełyku, powodując nieprzyjemne uczucie pieczenia. Zgaga może towarzyszyć również w późniejszych tygodniach ciąży. Jest to spowodowane stale powiększającą się macicą. Uciskając żołądek, powoduje wypychanie treści pokarmowej do przełyku.Jeśli chcesz uniknąć zgagi, skorzystaj ze sprawdzonych domowych sposobów:
Pamiętaj – leki na zgagę należy zażywać wyłącznie po konsultacji lekarskiej.
Mdłości, wymioty oraz bóle żołądka to typowe symptomy, które mogą świadczyć o ciąży. O ile jednak dwa pierwsze zwykle związane są z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, o tyle dolegliwości bólowe są z reguły następstwem niewłaściwej diety.
Jeżeli chcesz złagodzić poranne mdłości oraz uniknąć wymiotów:
Dolegliwości bólowe ze strony żołądka należą również do częstych objawów ciąży. W takiej sytuacji warto zadbać przede wszystkim o lekkostrawną dietę. Niech twój codzienny jadłospis będzie bogaty w warzywa i owoce. Unikaj przy tym potraw wzdymających i ostro przyprawionych. Ogranicz do minimum spożywanie słodyczy.
Zgaga, mdłości, wymioty czy bóle żołądka to typowe objawy ciąży, które dotykają wiele kobiet. Z reguły nie ma potrzeby natychmiastowej konsultacji lekarskiej, można jednak o uciążliwych dolegliwościach wspomnieć podczas najbliższej wizyty ginekologicznej.
Jeżeli jednak żadne domowe sposoby nie pomagają i ból żołądka nie ustępuje, warto zgłosić się do lekarza szybciej. Być może konieczna będzie szersza diagnostyka.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.