PoradnikJak zacząć oszczędzać?

Jak zacząć oszczędzać?

Stwierdziłaś, że w nowym roku będziesz lepszą wersją siebie. Że nie będziesz robić bezmyślnych zakupów w pośpiechu. Że będziesz dłużej myślała nad wydaniem kolejnych pieniędzy. Że będziesz rozważniej planować wszystkie wydatki i co najważniejsze, że w końcu zaczniesz oszczędzać. Postanowienie postanowieniem, ale już na samym początku Twojej drogi do lepszej siebie napotykasz problemy bo właściwie to jak zacząć, żeby to naprawdę zaczęło działać?


Jest kilka prostych zasad dzięki, którym powinnaś sobie lepiej z tym poradzić.


1. Spisuj każdą wydaną złotówkę i zbieraj paragony.
To bardzo ułatwi Ci monitorowanie wydatków. Zobaczysz gdzie „znikają” Twoje pieniądze. Na co wydałaś za dużo. To jest dokładnie tak samo jak z kaloriami. Jeśli zaczniesz spisywać każdy zjedzony posiłek po jakimś czasie będziesz unikać zwykłych nawyków.


2.  Konto oszczędnościowe.
Jeśli jeszcze go nie masz to najwyższa pora, żebyś je założyła. Najlepiej ustaw zlecenie stałe na jakąś konkretną kwotę, która co miesiąc będzie na nie przelewana. I pamiętaj, jeśli chcesz mądrze oszczędzać to wydawaj mniej niż zarabiasz, a nadwyżkę traktuj jako oszczędności.


3. Płać banknotami, a nie kartą.
Płacenie kartą może być bardzo zwodnicze bo nie kontrolujesz wydawanych pieniędzy. Dlatego lepiej będzie jeśli będziesz nosiła przy sobie banknoty. Nie dość, że będzie Ci ciężej wydać na przykład 100 złotych to przynajmniej za każdym razem będziesz widziała ile Ci zostało.


4. Rzucanie nałogów.
Oszczędzanie może być pomocne w rzucaniu nałogów na przykład papierosów czy słodyczy. Pieniądze, które miałabyś na nie wydać wrzucaj do skarbonki. Sama się zdziwisz jak po roku ją opróżnisz ile pieniędzy nazbierałaś.


5. Dodatkowe pieniądze
Zazwyczaj jak ludzie dostają premię lub zarobią pieniądze na dodatkowym zajęciu od razu je wydają kupując sobie coś w nagrodę. Nową torebkę czy zmieniają telefon na nowszy, albo zapraszają przyjaciół na obiad do drogiej restauracji. Unikaj takich zachowań, a dodatkowe pieniądze wpłacaj na konto oszczędnościowe.

Idę o zakład, że jeśli już dziś wprowadzisz tych kilka prostych zasad do swojego życia to już po miesiącu zobaczysz na swoim koncie oszczędnościowym całkiem przyzwoitą sumkę. Czy nie poczułabyś się wtedy lepiej? Z poczuciem bezpieczeństwa i komfortem? W końcu to właśnie takie poczucie dają pieniądze.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x