PoradnikMądra mama, czyta = edukuje

Mądra mama, czyta = edukuje

Jeden z najprostszych sposobów na spędzenie przyjemnych chwil z dzieckiem to przeczytanie mu kilku stron ciekawej książki. Jednak regularne czytanie to nie tylko wspólny relaks – jeśli będziesz odpowiednio dobierać pozycje, zadbasz także o właściwy rozwój swojej pociechy.

Moc czytania

Polscy rodzice od lat zachęcani są do czytania dzieciom – już nawet w przychodniach zdrowia znajdziemy plakaty podkreślające mnogość korzyści wypływających z tej formy spędzania czasu. Czytając, zaspokajamy emocjonalne potrzeby malca, dbamy o jego słownictwo, ćwiczymy pamięć i wyobraźnię, pokazujemy sposoby pokonania nudy oraz kształtujemy moralność – to zalety czytania choćby najprostszych bajek.

Dodatkowo, jeśli włożymy odrobinę wysiłku w odpowiedni wybór pozycji książkowych, zadbamy także o edukację smyka – innymi słowy, im więcej będziemy czytać, tym bogatsza będzie wiedza dziecka.

Wybór właściwych książek edukacyjnych nie jest trudny, a z naszymi wskazówkami będzie już banalnie prosty:

  • skupiaj się na różnych dziedzinach
  • Nawet, jeśli twoja pociecha świetnie radzi sobie z przyswajaniem obcych słówek, nie rezygnuj z edukowania jej w innych dziedzinach. Lektury powinny być różnorodne – w ten sposób wzbudzisz zainteresowanie dziecka różnymi aspektami życia.

  • dbaj o to, aby książki były dopasowane do wieku pociechy
  • Książka o oczywistej treści będzie dla dziecka zbyt nudna, z kolei zbyt wiele nieznanych pojęć pozbawi wasze czytanie atrakcyjności. Musisz zatem wybierać pozycje tak, aby dopasować je do wieku pociechy. Niektóre księgarnie internetowe ułatwiają to zadanie, proponując książki w gotowych przedziałach wiekowych – np. od 6 do 12 lat: http://livro.pl/ksiazki/dla-dzieci/wiek-6-12/edukacyjne.html

  • dopasowuj treść do aktualnych potrzeb malca
  • Wybierając kolejny książkowy prezent dla swojego dziecka, uwzględniaj jego aktualne potrzeby. Jeśli np. planujesz pozwolić smykowi na samodzielne powroty ze szkoły, wybierz książkę o bezpieczeństwie na drodze. Gdy twoja pociecha ma problem z poprawną wymową – postaw na zabawne wierszyki logopedyczne.

Pamiętaj, że wystarczy 20 minut czytania dziennie, aby twoje dziecko stało się bardziej szczęśliwym i sporo wiedzącym młodym człowiekiem. Niech to 20 minut stanie się ważnym punktem waszego dnia.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x