Poradnik„Mamo, kiedy dostanę telefon?” – o odpowiednim czasie na pierwszą komórkę

„Mamo, kiedy dostanę telefon?” – o odpowiednim czasie na pierwszą komórkę

Pierwsze: „mamo, ja też chcę”, odnoszące się do telefonu komórkowego, pojawia się już u 4-latków. Wówczas jednak raczej nie traktujemy tych próśb poważnie – i słusznie. Kiedy jednak o telefon prosi 7-latek, zaczynamy zastanawiać się, kiedy nadejdzie ten odpowiedni czas. A zatem – kiedy?

Idealnie byłoby móc odpowiedzieć na pytanie w najprostszy ze sposobów, np.: „gdy dziecko kończy 8 lat, jest całkowicie gotowe na posiadanie swojego telefonu”. Niestety, kwestie to są na tyle skomplikowane i zależą od tylu czynników, że decyzja o odpowiednim momencie musi wyjść od was samych. Pomożemy wam jednak w jej podjęciu.

Kiedy na pewno NIE kupować telefonu?

Zacznijmy przewrotnie – od informacji, kiedy zdecydowanie nie kupować dziecku komórki:

gdy urządzenie to ma służyć tylko do grania

Podstawowa motywacja, która powinna nam przyświecać przy zakupie telefonu dla dziecka, powinna dotyczyć łatwości komunikacji. Jeśli dziecko prosi nas o telefon, chociaż kompletnie nie potrzebuje go do rozmów/wymiany smsów z innymi, to zgadzając się, popełniamy duży błąd.

Obecnie bardzo dużo mówi się o szkodliwym wpływie gier na dzieci i nie jest to problem „wydmuchany”. Nieświadome zagrożenia dzieci potrafią wejść w świat gier na całe godziny, stopniowo się od niego uzależniając. Czasem dochodzi nawet do zaburzeń tak istotnych, jak ignorowanie czy zapominanie o głodzie/pragnieniu. Kupowanie telefonu dla gier to prosta droga do kłopotów. Oczywiście można stwierdzić, że „ilość grania będzie podlegała kontroli”, ale wówczas i tak będziemy zabierać dziecku komórkę (co oczywiście będzie prowadziło do konfliktów).

Jeśli dziecko chce telefon dla samych gier, pozwalaj mu raz na jakiś czas zagrać na swojej komórce. I we właściwym momencie ją zabieraj.

gdy pragnienie dziecka wynika z faktu, że „wszyscy” mają komórkę

Z punktu widzenia dziecka jest to oczywiście zrozumiałe, ale nadal – to błąd. Po pierwsze, dzieci często wyolbrzymiają, więc określenie „wszyscy” może oznaczać dwóch kolegów z klasy. Po drugie, znowu motywacją nie jest chęć łatwiejszego kontaktu.

gdy widzimy, że dziecko nie jest w stanie znudzić się komórką

Innymi słowy – jeśli nasza pociecha dostaje na chwilę telefon od nas, a po upłynięciu określonego czasu nie chce go oddać, płacz, wpada w histerię i złość, to jest to oznaka braku gotowości. Takie dziecko z łatwością wpadnie w niebezpieczeństwo uzależnienia.
W praktyce, powyższe punkty oznaczają, że do posiadania telefonu komórkowego nie jest gotowe dziecko, które nie weszło jeszcze w wiek szkolny – czyli nie ma jeszcze 7 lat.

Gdy o telefon prosi uczeń…

Załóżmy jednak, że o swojej komórce prosi dziecko uczęszczające do szkoły. Czy powinniśmy go kupić? Jeśli spojrzymy na tę sprawę pod kątem motywacji – to znowu: nie.

Dzieci w pierwszych latach szkoły podstawowej są przyprowadzane i odprowadzane ze szkoły przez rodziców. Oznacza to, że nie ma potrzeby upewnienia się, czy dziecko bezpiecznie dotarło do placówki albo do domu. W szkole spędza czas z równikami, więc znowu nie potrzebuje komórki – co więcej, w wielu szkołach jest zakaz jej używania. Pozostaje zatem czas po szkole – tutaj można zastanowić się ewentualnie, czy dziecko rzeczywiście jest już na etapie, w którym potrzebuje popołudniowych, częstych kontaktów z kolegami.
W praktyce, o prawdziwej potrzebie posiadania telefonu możemy mówić wtedy, kiedy dziecko robi się samodzielne – i na przykład samo chodzi do szkoły.

Zanim kupisz

Niezależnie od tego, ile lat ma twoje dziecko, przed zakupem telefonu upewnij się, że zna kilka ważnych zasad:

telefonem komórkowym nie należy się afiszować

„Wypasiony” model komórki w ręku ośmiolatka to sygnał dla złodzieja. Na początek wybieraj zatem starsze, niedrogie modele telefonu i naucz dziecko, aby nie demonstrowało jego posiadania.

korzystanie z telefonu w towarzystwie innych jest niegrzeczne

Nauka kultury korzystania z komórki to szalenie ważna sprawa. Podaj swój przykład, np. „spójrz, ja nie piszę smsów, kiedy odwiedza mnie koleżanka. To bardzo niemiłe dla tej drugiej osoby. Nie korzystam też wówczas z Internetu”.

nie wolno używać komórki na lekcjach

Takie postępowanie to krok w stronę kłopotów. Nauczyciele nie lubią, kiedy dzieci korzystają z komórek podczas lekcji i trudno im się dziwić. Wytłumacz dziecku, że złamanie tego zakazu będzie skutkowało odebraniem telefonu.

uwaga na podejrzane smsy!

Uczul dziecko, że są takie smsy, na które odpisanie może słono kosztować. Zaproponuj, aby każdy sms nieznanego pochodzenia pokazywało tobie albo usuwało.

ostrożnie ze zdjęciami

Zanim dasz dziecku do ręki komórkę, wytłumacz mu, czym może skutkować wysyłanie zdjęć. Nie bój się poruszyć kwestii wysyłania zdjęć roznegliżowanych (‘takie zdjęcie można przesłać do Internetu, gdzie zobaczą je wszyscy”) oraz robienia fotografii osobom, które sobie tego nie życzą.

Ponadto, zanim oddasz komórkę dziecku, zablokuj groźne strony internetowe. Możesz także wybrać telefon, w którym ustawisz opcję połączeń tylko z kilkoma osobami. Uniemożliwi to osobom postronnym i potencjalnie groźnym kontakt z twoim dzieckiem.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x