PoradnikZabiegana mama. Jak poradzić sobie z powrotem do pracy

Zabiegana mama. Jak poradzić sobie z powrotem do pracy

W życiu niemal każdej mamy prędzej czy później nadchodzi dzień, kiedy musi się rozstać z maluszkiem i wrócić do pracy. Jest to trudny moment dla obu stron, zwłaszcza jeśli dziecko jest małe, a ty wciąż karmisz je piersią. Mogą cię dopaść wyrzuty sumienia, że nie jesteś dobrą mamą, że opuszczasz swoje dziecko, ale nie daj się im zdominować. Konieczność powrotu do pracy ze względów ekonomicznych lub pragnienie realizacji własnych aspiracji nie oznaczają, że jesteś wyrodną matką i że nie możesz należycie zadbać o potrzeby swojego dziecka. Na pewno jednak potrzebna ci będzie pomoc.

Foto

Przyzwyczajcie się do wzajemnej nieobecności
To pierwszy, na dodatek dość prosty krok, jaki możesz zrobić, aby przygotować siebie i maluszka do wielogodzinnej rozłąki. Zacznij od np. godziny lub dwóch dziennie zostawiając dziecko choćby z jego tatą. Idź na zakupy bądź na kawę z przyjaciółką. Stopniowo wydłużaj czas swojej nieobecności. Zmniejszy to szok nagłego rozstania na wiele godzin. Jeśli to tylko możliwe warto jest nie wracać do pracy od razu na pełen etat. Zmniejszy to twoje wyrzuty sumienia i pozwoli szybciej zaaklimatyzować się dziecku do nowej sytuacji.
Opiekunka do dziecka
Najlepszą opieką dla twojego dziecka będzie ojciec lub babcie maleństwa. Członkowie rodziny, tak jak i ty, chcą aby maluch był zdrowy i rozwijał się prawidłowo. Jednakże nie każdy może sobie pozwolić na pozostawienie dziecka pod opieką najbliższych. Wówczas szukasz odpowiedniej niani lub żłobka, jednak pierwsza opcja jest dużo lepsza w przypadku karmienia piersią. Musisz tylko upewnić się, że zostawiasz dziecko w dobrych rękach. Sprawdź referencje kandydatek, zadzwoń do poprzednich pracodawców, możesz nawet zainstalować kamery i sprawdzić, jak opiekunka się sprawuje. Choć to kwestia mocno kontrowersyjna pamiętaj, bezpieczeństwo twojego dziecka jest najważniejsze.
Laktatory
Laktator to niezbędnik dla każdej karmiącej mamy, która wraca do pracy. Ręczne ściąganie pokarmu jest niewygodne i mało wydajne, a dodatkowo niesie ze sobą większe ryzyko poplamienia ubrania. Dzięki laktatorowi możesz mieć w domu pewien zapas pokarmu, który osoba opiekująca się twoim maleństwem wykorzysta. Dodatkowo w łatwy sposób odciągniesz pokarm będąc w pracy (wykorzystać możesz ustawową przerwę na karmienie), należy jednak pamiętać o jego odpowiednim przechowywaniu (koniecznie w lodówce) oraz właściwym oznaczeniu (dzień i godzina pobrania pokarmu).

Autor: www.lovi.pl

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x