Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, wyjątkowy. Większość ludzi spędza go w gronie rodziny i przyjaciół w domu rodzinnym. Z pokolenia na pokolenie dbając, aby bożonarodzeniowe tradycje przetrwały jak najdłużej przekazując je najmłodszym. O których warto opowiadać dzieciom i wnukom?
OPŁATEK
Dzielenie się opłatkiem to najważniejszy moment podczas całego wieczoru wigilijnego. Moment otwarcia, rozpoczęcia świątecznej kolacji. Nawiązuje do Ostatniej Wieczerzy i dzielenia się Jezusa chlebem z uczniami. Prócz symbolicznego łamania opłatka zgromadzeni przy wigilijnym stole składają sobie życzenia oraz wspólnie modlą się.
POTRAWY WIGILIJNE
W wielu domach to bardzo istotne, aby na świątecznym stole było dokładnie dwanaście potraw. Są to między innymi barszcz z uszkami, czasem zupa grzybowa lub żurek. To także pierogi z kapustą i grzybami, karp, kapusta z grochem, kasza z suszonymi grzybami, kluski z makiem, kutia, gołąbki z kaszą, a także fasola. Ważne jest to, aby były postne czyli bezmięsne. Tradycja mówi też, że bardzo ważne jest, aby spróbować każdej z potraw co ma zapewnić szczęście na kolejny rok.
KOLĘDY
Nie tylko ważnym, ale także bardzo przyjemnym elementem świąt jest wspólne kolędowanie. W chrześcijańskiej tradycji kolęd jest bardzo dużo. Między innymi „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”, a także „Bóg się rodzi”. Śpiewa się je nie tylko podczas wigilii, ale przez całe święta.
PASTERKA
To inaczej uroczysta msza odprawiana w kościołach o północy. Jest zwieńczeniem wigilijnego wieczoru. Pasterka upamiętnia przybycie pierwszych pasterzy oddających hołd Jezusowi.
WOLNE MIEJSCE PRZY STOLE
Wolne miejsce przy wigilijnym stole ma wiele znaczeń. Może między innymi być przeznaczone dla niespodziewanego gościa, którego powinno się przyjąć bardzo gościnnie. Może również wyrażać pamięć o tych bliskich, których już z nami nie ma lub o tych, którzy z jakichś powodów nie mogą być z nami podczas tego wieczoru.
Tradycje te od wieków są ukorzenione w chrześcijańskiej historii. Warto więc uskuteczniać je w swoim domu, opowiadać o nich najmłodszym i pilnować, aby podczas corocznych świąt nie zabrakło żadnej z nich.