Przeziębienie może dotykać osób dorosłych od 2 do 4 razy w roku. Jednak jak się okazuje, problem ten nawet trzykrotnie częściej dotyczy dzieci. Przeziębienie u dziecka – co podawać stanowi więc częstą zagwozdkę dla opiekunów, którzy mają w praktyce wiele sposobów na to, aby poprawić złe samopoczucie chorego malucha i szybciej pokonać chorobę.
Przeziębienie u dziecka – leki, po które warto sięgnąć
Na przeziębienie u dziecka wskazuje szereg dolegliwości. Zazwyczaj choroba zaczyna się od osłabienia, senności i problemów z koncentracją, by następnie doszły takie objawy jak podwyższona temperatura, katar i kichanie, a także pieczenie w gardle.
Symptomy te są naprawdę uciążliwe, dlatego też tak częste jest pytanie: przeziębienie u dziecka – co podawać? Wszystko zależy jednak od natężenia objawów. Najwięcej wątpliwości budzi zazwyczaj gorączka, choć jest kilka preparatów, które w takiej sytuacji sprawdzą się również u dzieci. U niemowląt już od 3. miesiąca życia można bowiem stosować paracetamol i jego dawka doustna to od 10 do 15 mg na kg masy ciała.
U starszych sprawdzi się też ibuprofen, choć nie powinno się go wdrażać na dłużej, niż 5 dni. Generalnie jednak to paracetamol powinien być lekiem przeciwgorączkowym pierwszego wyboru, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Przeziębienie u dziecka – co podawać poza środkami przeciwgorączkowymi?
Objawy chorobowe to poza gorączką szereg innych dolegliwości. W przypadku zatkanego nosa świetnie sprawdzi się woda morska, która nawilży śluzówkę oraz przywróci komfort oddychania. Jeśli jednak objaw ten jest nasilony, wówczas niezbędne może być wdrożenie preparatów obkurczających naczynia krwionośne nosa. Kluczowe jest jednak to, aby stosować je nie dłużej niż 5 do 7 dni, ewentualnie zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
Przeziębienie często objawia się także kaszlem. Aby złagodzić ten objaw, zazwyczaj stosuje się syropy, których celem jest rozrzedzanie wydzieliny, a także pomaganie w odkrztuszaniu. Niestety kaszel często utrudnia dzieciom spanie, dlatego w ciągu dnia warto podawać preparaty wykrztuśne, a tuż przed snem przeciwkaszlowe. Co ważne, objawu tego nie powinno się ignorować, bowiem przedłużający się kaszel suchy może podrażnić drogi oddechowe i tym samym spowolnić proces leczenia.
Jak widać odpowiedź na pytanie przeziębienie u dziecka – co podawać zależy przede wszystkim od nasilenia objawów. Jeśli jednak pomimo leczenia preparatami aptecznymi symptomy nie mijają lub wręcz się nasilają, wówczas bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem.