PoradnikNowelizacja ustawy o świadczeniu wychowawczym 500+

Nowelizacja ustawy o świadczeniu wychowawczym 500+

20 sierpnia 2016 roku w życie wchodzi nowelizacja Kodeksu Rodzinnego i Prawa Bankowego mająca na celu zabezpieczenie środków 500+ przed zajęciami komorniczymi i administracyjnymi.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w lutym tego roku, pieniądze z programu 500+ nie podlegają zajęciom komorniczym ani administracyjnym. Niestety pojawiły się sygnały, że wpływy z tego programu były zajmowane przez komorników. Głównym powodem było to, że pieniądze znajdujące się na kontach zajętych przez komornika były automatycznie ściągane na rzecz wierzycieli. W przypadku kont zajętych ważne jest to, że środki wpłynęły na konto, a nie skąd pochodzą. Nowelizacja wchodząca w życie jutro ma zabezpieczyć pieniądze z 500+ przed zajęciami. Ponadto reguluje zależność między świadczeniem wychowawczym a wysokością alimentów.

Konto rodzinne

Nowelizacja Kodeksu Rodzinnego i Prawa Bankowego wprowadza możliwość założenia specjalnego konta rodzinnego. Na konto to mogą wpływać środki z programu 500+ oraz wszelkie dodatki rodzinne, prawnie nie podlegające zajęciu. Pieniądze znajdujące się na tych kontach nie podlegają zajęciu komorniczemu ani administracyjnemu. Nowe regulacje prawne dotyczą zarówno Banków jak i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo- Kredytowych. Zgodnie z nowelizacją obsługa kont rodzinnych jest bezpłatna, podobnie jak wypłaty pieniędzy z banków czy obsługa kart bankomatowych.

Alimenty

Nowelizacja wchodząca w życie 20 sierpnia ma również na celu wprowadzenie regulacji prawnych związanych z alimentami. Zgodnie z nią kwota pochodząca z programu rządowego nie wpływa na wysokość świadczenia alimentacyjnego. Problem ten nie był poruszony w ustawie z dnia 11 lutego 2016 roku, która regulowała otrzymywanie środków z programu 500+. Dotychczas podczas spraw o alimenty sędziowie w różny sposób podchodzili do kwoty otrzymywanej przez dzieci z programu 500+. Obecna nowelizacja wprowadza jasne regulacje prawne, które są wyznacznikiem dla sędziów w przyszłości.

Jak można się było spodziewać, ustawa przyznająca rodzinom świadczenie wychowawcze zawiera sporo błędów, które ujawniają się podczas jej obowiązywania. Jednakże dzięki sygnałom o jej złym działaniu może być na bieżąco poprawiana i uzupełniana.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x