PoradnikJak przygotować dziecko do przedszkola? Poradnik dla rodziców

Jak przygotować dziecko do przedszkola? Poradnik dla rodziców

Pójście do przedszkola jest zazwyczaj bardzo ekscytującym momentem w życiu dziecka – i chwilą, na którą z utęsknieniem czeka wielu rodziców. Odpowiednie przygotowanie do przedszkola jest niezwykle ważne, zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka. Co zrobić, żeby zmniejszyć stres w tym niezwykle emocjonującym czasie?

  1. Odwiedźcie razem przedszkole

Po wybraniu przedszkola, twoje dziecko powinno się w nim pojawić, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Skontaktuj się z dyrektorem (lub dyrektorką) placówki, aby sprawdzić, czy planuje zorganizować spotkanie, w trakcie którego nowi uczniowie i ich rodzice, będą mogli zapoznać się z innymi dziećmi. To niezwykle ważne, aby dzieci zobaczyły, jak będzie wyglądało ich nowe środowisko.

 

2. Czytajcie razem książki o przedszkolu

Udaj się do lokalnej biblioteki, aby wypożyczyć książki o pierwszych dniach w przedszkolu i o lęku separacyjnym. Bibliotekarz na pewno poleci ci kilka świetnych książek do przeczytania razem z twoim dzieckiem. Przeczytajcie je wspólnie na kilka tygodni przed tym wielkim dniem, w którym twoje dziecko pójdzie po raz pierwszy do przedszkola.

3. Trzymaj się określonej rutyny dnia

Przed pójściem twojego dziecka do przedszkola, warto ustanowić codzienną rutynę dotyczącą dnia i nocy, żeby dobrze przygotować się na czas, w którym twój maluch będzie uczęszczał na zajęcia. Czas przed snem to świetny moment, aby przygotować dziecko na następny dzień. Możecie wybrać razem ubrania, w których dziecko pójdzie do przedszkola, spakować jego plecak i przedyskutować z dzieckiem to, jak będzie wyglądał następny dzień. Upewnij się, że twoje dziecko kładzie się do łóżka odpowiednio wcześnie, aby było wyspane, pełne energii i gotowe do działania. Poranne rytuały są tak samo ważne jak rytuały tuż przed snem. Ubieranie się i wspólne jedzenie śniadania, to świetny sposób na pobycie ze sobą i przygotowanie się na nowy, wspaniały dzień.

4. Przygotowanie się i pożegnanie

Przygotowanie dziecka do przedszkola oznacza, że ty także będziesz musiała się odpowiednio przygotować. Twoje dziecko może odczuwać twój niepokój. Jeśli pokazujesz mu smutek, ono czuje to samo. Dziecko musi zobaczyć, że wszystko jest w porządku, aby nie bać się zostać w samo w przedszkolu. Poświęć trochę czasu, aby przygotować się do pierwszego dnia dziecka w pzedszkolu i pamiętaj o pozytywnym nastawieniu.

5. Porozmawiaj z innymi mamami

Mimo iż pójście do przedszkola może być ekscytujące, może być również niepokojące, jeśli dziecko nie jest odpowiednio przygotowane na nową przygodę. Porozmawiaj z innymi mamami i poproś je, aby opowiedziały ci, jak radziły sobie, gdy były w podobnej sytuacji. Wiedza ta może się okazać dla ciebie bezcenna!

6. Na 2 tygodnie przed rozpoczęciem nauki w przedszkolu:

  • Kup razem ze swoim dzieckiem plecak. Jeśli to możliwe, pozwól dziecku wybrać go samodzielnie. To da mu poczucie kontroli i podkreśli fakt, że jest już „dużym dzieckiem” rozpoczynającym przedszkole.
  • Oznacz wszystkie przedmioty osobiste dziecka jego imieniem – plecak, kurtkę, buty, koc, pluszowego misia, kubeczek na szczoteczkę i pastę, itp…
  • Jeśli twoje dziecko ma lekarstwa, które musi codziennie przyjmować, skontaktuj się z przedszkolnym lekarzem i powiedz mu o tym.

7. Pierwszy dzień w przedszkolu:

  • Obudź się wystarczająco wcześnie, abyście nie musieli spieszyć się do przedszkola.
  • Zrób śniadanie dla swojego dziecka i, jeśli to możliwe, usiądź i zjedz razem z nim – lub przynajmniej porozmawiaj z nim, gdy będzie spożywało posiłek.
  • Przemyśl, jak twoje dziecko dostanie się do przedszkola oraz jak i o której wróci do domu.
  • Spakujcie razem plecak dziecka (jeśli nie zrobiliście tego dzień wcześniej).
  • Pozwól dziecku wybrać ulubioną maskotkę lub koc, który zabierze ze sobą do przedszkola.

8. Zostań z nim na chwilę

Możecie wspólnie zwiedzać klasę, rozmawiać z innymi dziećmi i bawić się zabawkami. Kiedy zobaczysz, że twoje dziecko czuje się pewnie i komfortowo, nadszedł czas, aby odejść.

Autor: Anna Borkowska

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x