PoradnikJak wzmocnić relacje matka-syn?

Jak wzmocnić relacje matka-syn?

Każda relacja rodzic/dziecko powinna być niezwykła i celebrowana w wyjątkowy sposób, niezależnie od płci dziecka. Ostatnie badania pokazują, że zdrowa wczesna więź między matkami i synami sprawia, że ​​młodzi mężczyźni łatwiej nawiązują bliskie relacje z kobietami.

Taka więź między synem a matką sprawia, że ​​dziecko jest lepiej przystosowane do życia i potrafi sobie z nim lepiej radzić w dorosłości.

Oto 14 wskazówek, które mogą pomóc matkom poprawić ich relacje z synami.  

 1. Pamiętaj, że chłopcy preferują inne metody komunikacji. W porównaniu z dziewczętami, chłopcy preferują inne metody komunikacji, a mianowicie takie, które są praktyczne, niewerbalne i zorientowane na działanie. Na przykład, podczas gdy zmęczona sześcioletnia dziewczynka rzeczywiście powie matce, że musi iść spać, chłopiec nie postąpi w taki sam sposób – może za to stać się nadpobudliwy i zdenerwowany. Żeby matki mogły lepiej komunikować się ze swoimi synami, muszą nauczyć się interpretować tego typu niewerbalne wskazówki.
 2. Pamiętaj, że chłopcy potrzebują nauki komunikacji werbalnej. Podczas gdy matki muszą rozumieć komunikację niewerbalną swoich synów, powinny również pamiętać, że świat na zewnątrz niezbyt dobrze toleruje takie metody komunikowania. Aby osiągnąć sukces – czy to w szkole, w pracy czy w związkach, chłopcy muszą nauczyć się komunikować werbalnie a matki powinny motywować swoich synów, aby zaczęli częściej używać słów. Lepsze zdolności komunikacyjne pomogą również matkom i ich synom nawiązać bliższe relacje. Jak to zrobić? Zadawaj synowi konkretne pytania, które prowadzą do dwustronnej rozmowy. Młodzi mężczyźni, którzy potrafią zarówno słuchać, jak i wyrażać swoje emocje, są znacznie bardziej atrakcyjni niż mężczyźni, którzy są zamknięci w sobie.  Ile razy słyszałaś, jak inne kobiety narzekają, że ich partner nie zwraca na nie uwagi lub milczy, gdy one potrzebują rozmowy? Spraw, by twój syn, był wyjątkiem od tego stereotypu.
 3. Chłopcy nie są dobrzy w słuchaniu. Jak temu zaradzić?To proste – wystarczy poświęcić jak najwięcej czasu na rozmowę z synem. Im bardziej zaangażujesz go w dialog, tym bardziej się do siebie zbliżycie. Dzięki temu twój syn nauczy się również prowadzenia i podtrzymywania rozmowy.
 4. Naucz syna, by szanował dziewczyny. Jednym z największych darów, które możesz dać swojemu synowi, jest nauczenie go szacunku do kobiet.  A najlepszym sposobem na to jest pokazanie mu, że szanujesz samą siebie. Dla pięcioletniego chłopca sugestia, że ​​powinien polubić dziewczyny, może być poważną zniewagą. Podczas gdy pragnienie udowodnienia męskości poprzez trzymanie się z dala od dziewcząt, jest naturalne i nieszkodliwe w przypadku młodych chłopców, może stopniowo przerodzić się w apatię i niemożność nawiązania kontaktu z kobietami w późniejszym etapie życia. Im większy wysiłek włożysz w nauczenie syna, że ​​dobrze jest kochać i szanować dziewczęta i kobiety, tym bardziej wrażliwe będzie twoje dziecko. Będziesz też mieć z nim lepsze kontakty, gdy będzie dorastał.
 5. Wychowuj swojego syna na mężczyznę, jakim chciałabyś, aby się stał. Jak pokazują badania, w połowie wszystkich gospodarstw domowych, to kobiety wykonują większość prac. Jednym z najmądrzejszych sposobów wychowania syna, jest wychowywanie go w sposób, który sprawi, że będzie samodzielny i nie będzie oczekiwał, że kobiety będą mu usługiwać. Powinnaś uczynić swojego syna każdej domowej pracy, którą wykonujesz. Zaciągnij go do kuchni i pokaż mu jak przygotowuje się posiłek. Naucz go, jak się wstawia pranie i jak powinno się myć podłogę. Spędzicie dzięki temu trochę czasu razem i nauczysz go czegoś, co może mu się przydać, kiedy będzie kawalerem. Poza tym, jak pokazują badania, rodziny, które wykonują wszystkie domowe obowiązki razem, są szczęśliwsze i rzadziej się rozpadają.
 6. Zachęcaj syna do spożywania wspólnych, rodzinnych posiłków. Wspólny obiad to jeden z najlepszych sposobów na wzmocnienie więzi rodzinnych. Wiele badań pokazuje, że dzieci, które jedzą większość posiłków w domu, przy tym samym stole, zyskują poczucie własnej wartości i pewności siebie oraz lepiej radzą sobie w życiu. Chociaż może to wymagać pewnej organizacji i dyscypliny,  aby cała rodzina zebrała się, żeby zjeść przynajmniej raz dziennie wspólny posiłek, wysiłek ten z pewnością się opłaci.
 7. Znajdźcie wspólne hobby. Spróbuj znaleźć nowe hobby, które zarówno ty, jak i twój syn, możecie dzielić razem. Wspólne zainteresowania z twoim synem mogą was do siebie bardzo zbliżyć.
 8. Zachęć swojego syna, aby spędził czas samotnie z ojcem. Istnieją badania, które pokazują, że ojcowie mają tendencję do bycia bardziej opiekuńczymi, kiedy są sam na sam ze swoimi dziećmi.  Jednak gdy matka jest w pobliżu, mają tendencję do wycofywania się. Im częściej będziesz pozwalać swojemu synowi spędzać czas sam na sam z ojcem, tym lepiej zrozumie on, jak to jest być mężczyzną.
 9. Bądź gotowa na okres nastoletni. Każda matka musi przygotować się na okres nastoletniego buntu. W tym wieku synowie, próbując sprawdzić swoją niezależność, odsuwają swoje matki na bok i starają się być „samowystarczalni”. Ważne jest, aby nie brać tych zmian do siebie.  Chłopcy zazwyczaj kończą swój bunt, zanim osiągną wiek 21 lat. Wtedy zazwyczaj wszystko wraca do normy.
 10. Pomóż mu zbudować silne relacje z innymi osobami. Relacje twojego syna z tobą będą miały duży wpływ na jego relacje ze wszystkimi innymi ważnymi osobami w jego życiu.  Pielęgnuj swoje relacje z innymi, zachęcaj swojego syna do przyjaźni z chłopcami i dziewczętami, zaplanuj czas dla dziadków i starszych krewnych i zrób wszystko, żeby twoje dziecko nie zamykało się na na świat.
 11. Szanujcie siebie nawzajem. Twoja relacja z synkiem odegra główną rolę w jego rozwoju emocjonalnym. Tworząc więź zbudowaną na wzajemnym zaufaniu i szacunku, możesz nauczyć swojego syna, aby szanował samego siebie oraz innych ludzi.
 12. Nie oceniaj jego błędów i porażek. Otwierając się na jego błędy i upadki, możesz wzmocnić w nim myśl, że nikt nie jest doskonały. Pomoże to twojemu synowi poczuć się bardziej komfortowo we własnej skórze.
 13. Poznaj jego przyjaciół. Innym sposobem na zbudowaniu silnej więzi ze swoim synem jest poznanie jego przyjaciół. Zaproś ich do domu, żebyś mogła ich poznać. Dzięki temu nie tylko będziesz wiedzieć, z kim spotyka się twój syn, ale też on poczuje się dobrze, wiedząc, że chcesz poznać jego przyjaciół.
 14. Nie krytykuj jego chłopięcości. Chłopcy lubią być głośni, brudni, nieskończenie głodni i robić wiele innych rzeczy, które zwyczajnie nie pasują do naszej kobiecej wrażliwości. Ale to te nieczyste małe dłonie i kieszenie pełne kamieni, pewnego dnia przeistoczą się w silne ręce mężczyzny, który będzie wspaniałym mężem i ojcem. Zamiast krzyczeć i krytykować syna, znajdź sposoby na docenienie jego zalążków męskości. Twój syn pokocha cię jeszcze bardziej za zaakceptowanie go takim, jakim jest.

Autor: Anna Borkowska

1 KOMENTARZ

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janka
Janka
1 rok temu

Poprawę swojej relacji z synem zaczęłam od pracy nad sobą. Szczerze mówiąc odkąd zaczęłam terapię w MindConcept https://www.mindconcept.pl/umow-sie/ relacje w naszej rodzinie wyraźnie się poprawiły.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

1
0
A Ty co sądzisz na ten temat?x