PoradnikJaką lalkę Barbie wybrać dla współczesnej dziewczynki?

Jaką lalkę Barbie wybrać dla współczesnej dziewczynki?

Lalka Barbie to od wielu pokoleń ukochana zabawka dla dziewczynek. Choć przez dekady jej wygląd bardzo się zmieniał, a w zestawach z lalką pojawiały się kolejne dodatki, to mimo upływu lat pozostała co najmniej tak samo popularna wśród najmłodszych. Jaką lalkę Barbie bez dodatków lub z akcesoriami warto kupić swojej córce, siostrzenicy albo chrześniaczce?

Lalka Barbie a zmieniający się świat dziewczynek

W ostatnich dekadach widać zmieniającą się rzeczywistość dziewczynek i młodych kobiet. Książki pokazujące ważne kobiety w historii świata, publikacje dotyczące nauki STEAM (science, technology, engineeringart, mathematics, czyli z angielskiego: nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka) przeznaczone dla dziewczynek, kampanie zachęcające do nauki na kierunkach ścisłych i politechnicznych czy fundacje walczące ze stereotypami dotyczącymi wychowania dziewczynek to tylko niektóre z nich. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o takich działaniach, poszukaj informacji m.in. o Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, kampaniach Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!. Zainteresuj się też seriami książek „Opowieści na dobranoc dla małych buntowniczek” i „Damy, dziewuchy, dziewczyny” oraz komiksów „Róża, a co chcesz wiedzieć?”.

Po katalogu produktów łatwo wywnioskować, że nowe spojrzenie na sposób, w jaki wychowywane są dziewczynki, nie jest obojętne firmie Mattel. Producent kultowych lalek Barbie coraz częściej pokazuje pełny obraz kobiecości – od różnych sylwetek i kolorów skóry po zawody niepostrzegane do tej pory jako typowe dla pań. Od kilku lat rozbudowuje także serię lalek Barbie Shero o kolejne zabawki przypominające inspirujące kobiety z różnych zakątków świata. Nazwa limitowanej kolekcji to połączenie angielskich słów she i hero, które oznaczają kolejno: ona i bohater. Na liście wyjątkowych kobiet są również Polki – dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska oraz wielokrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Co warte zauważenia, zmiany widoczne są właściwie w każdej serii lalek Barbie. Które z zestawów są szczególnie popularne wśród dziewczynek?

Barbie i przyjaciele – wyjątkowe zabawki, które znajdziesz na Allegro

Jeżeli szukasz bogatej oferty różnych zabawek Mattel, lalki Barbie na Allegro ułatwią znalezienie tej, która zachwyci Twoją córkę. Do wyboru masz lalki z kilkoma akcesoriami albo bogatsze zestawy. Możesz zdecydować się również na młodsze rodzeństwo kultowej zabawki, które znasz chociażby z filmów z Barbie – to nastoletnia Skipper i najmłodsza Chelsea. Podobnie jak starsza siostra także one mają niestereotypowo kobiece zajęcia – nie brakuje zestawów, w których noszą strój strażacki albo kostium astronautki.

Zmiany zaszły też w kompletach z Kenem – łatwo odszukasz te, w których dodatkami do narzeczonego Barbie jest np. pralka automatyczna i inne akcesoria typowe dla pralni. Na uwagę zasługują również lalki, których projektanci poruszyli ważny temat niepełnosprawności. Przygotowali zestawy z Barbie z protezą nogi lub Kenem, który jest zabawką z niepełnosprawnością ruchową i porusza się na wózku.

Najciekawsze i najpopularniejsze kolekcje lalek Barbie

  1. Barbie Extra (znajdziesz je, klikając ten link: https://allegro.pl/kategoria/lalki-barbie-11828?seria=Extra) to seria kolorowych lalek o różnych figurach, kolorach skóry i zainteresowaniach. Miłośniczka jazdy na deskorolce o pełniejszej figurze sąsiaduje z ciemnoskórą Barbie z burzą drobnych, różowych warkoczyków na głowie. Kolekcja obfituje w efektowne, wielobarwne stroje i dodatki.
  2. Barbie Color Reveal (https://allegro.pl/kategoria/lalki-barbie-11828?seria=Color%20Reveal) jest nie mniej tęczowa od kolekcji Barbie Extra. To, jaka lalka lub zwierzątko znajduje się w zestawie, jest dla dziecka niespodzianką. Lalkę i/lub figurkę należy spryskać płynem dołączonym do zestawu albo wodą, aby usunąć kolorową powierzchnię. Dopiero po jej zmyciu dziewczynka dowie się, jaką zabawkę dostała.
  3. Barbie Kariera to linia, w której znajdziesz komplety lalka plus akcesoria. Jeżeli podarujesz dziecku jeden z nich, będzie mogło bawić się Barbie pracującą jako np. nauczycielka przedmiotów ścisłych, strażaczka, pielęgniarka lub astronautka. Co powiesz na lalkę, która zawodowo uprawia sport? To m.in. surferka, karateka i gimnastyczka artystyczna.
  4. Barbie Fashionistas to chyba najbardziej różnorodna kolekcja kultowej zabawki Mattel – znajdziesz w niej lalki o 5 typach sylwetki, 10 odcieniach skóry, 8 barwach oczu i 19 kolorach włosów. Ken Fashionistas ubrany np. w wielokolorowe stroje, z długimi lub farbowanymi włosami jest idealnym towarzyszem dla wyrazistej Barbie.
  5. Barbie Made to Move to wysportowana lalka, która zgina się w wielu punktach typowych dla ludzkiego ciała. Dzięki temu dziewczynka może cieszyć się realistyczną zabawą. Do wyboru ma wiele zawodniczek, takich jak Barbie piłkarka, joginka, koszykarka czy bejsbolistka.

Lalki Barbie w dzieciństwie uwielbiały współczesne mamy, teraz kochają je ich córki. Flagowa zabawka Mattel ma w sobie wiele uroku, który nie minął z biegiem lat. Marka idzie jednak z duchem czasu i zmieniającym się sposobem, w jaki wiele z nas wychowuje dziewczynki. W katalogu produktów Mattel znajdziesz zabawki sportsmenki i lalki, które wykonują zawody postrzegane stereotypowo jako raczej męskie niż kobiece. Projektanci przygotowali także Barbie i Kena z niepełnosprawnościami.

[Artykuł sponsorowany]

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej