PoradnikJaką lalkę Barbie wybrać dla współczesnej dziewczynki?

Jaką lalkę Barbie wybrać dla współczesnej dziewczynki?

[WPIS SPONSOROWANY]

Lalka Barbie to od wielu pokoleń ukochana zabawka dla dziewczynek. Choć przez dekady jej wygląd bardzo się zmieniał, a w zestawach z lalką pojawiały się kolejne dodatki, to mimo upływu lat pozostała co najmniej tak samo popularna wśród najmłodszych. Jaką lalkę Barbie bez dodatków lub z akcesoriami warto kupić swojej córce, siostrzenicy albo chrześniaczce?

Lalka Barbie a zmieniający się świat dziewczynek

W ostatnich dekadach widać zmieniającą się rzeczywistość dziewczynek i młodych kobiet. Książki pokazujące ważne kobiety w historii świata, publikacje dotyczące nauki STEAM (science, technology, engineeringart, mathematics, czyli z angielskiego: nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka) przeznaczone dla dziewczynek, kampanie zachęcające do nauki na kierunkach ścisłych i politechnicznych czy fundacje walczące ze stereotypami dotyczącymi wychowania dziewczynek to tylko niektóre z nich. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o takich działaniach, poszukaj informacji m.in. o Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, kampaniach Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!. Zainteresuj się też seriami książek „Opowieści na dobranoc dla małych buntowniczek” i „Damy, dziewuchy, dziewczyny” oraz komiksów „Róża, a co chcesz wiedzieć?”.

Po katalogu produktów łatwo wywnioskować, że nowe spojrzenie na sposób, w jaki wychowywane są dziewczynki, nie jest obojętne firmie Mattel. Producent kultowych lalek Barbie coraz częściej pokazuje pełny obraz kobiecości – od różnych sylwetek i kolorów skóry po zawody niepostrzegane do tej pory jako typowe dla pań. Od kilku lat rozbudowuje także serię lalek Barbie Shero o kolejne zabawki przypominające inspirujące kobiety z różnych zakątków świata. Nazwa limitowanej kolekcji to połączenie angielskich słów she i hero, które oznaczają kolejno: ona i bohater. Na liście wyjątkowych kobiet są również Polki – dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska oraz wielokrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Co warte zauważenia, zmiany widoczne są właściwie w każdej serii lalek Barbie. Które z zestawów są szczególnie popularne wśród dziewczynek?

Barbie i przyjaciele – wyjątkowe zabawki, które znajdziesz na Allegro

Jeżeli szukasz bogatej oferty różnych zabawek Mattel, lalki Barbie na Allegro ułatwią znalezienie tej, która zachwyci Twoją córkę. Do wyboru masz lalki z kilkoma akcesoriami albo bogatsze zestawy. Możesz zdecydować się również na młodsze rodzeństwo kultowej zabawki, które znasz chociażby z filmów z Barbie – to nastoletnia Skipper i najmłodsza Chelsea. Podobnie jak starsza siostra także one mają niestereotypowo kobiece zajęcia – nie brakuje zestawów, w których noszą strój strażacki albo kostium astronautki.

Zmiany zaszły też w kompletach z Kenem – łatwo odszukasz te, w których dodatkami do narzeczonego Barbie jest np. pralka automatyczna i inne akcesoria typowe dla pralni. Na uwagę zasługują również lalki, których projektanci poruszyli ważny temat niepełnosprawności. Przygotowali zestawy z Barbie z protezą nogi lub Kenem, który jest zabawką z niepełnosprawnością ruchową i porusza się na wózku.

Najciekawsze i najpopularniejsze kolekcje lalek Barbie

  1. Barbie Extra (znajdziesz je, klikając ten link: https://allegro.pl/kategoria/lalki-barbie-11828?seria=Extra) to seria kolorowych lalek o różnych figurach, kolorach skóry i zainteresowaniach. Miłośniczka jazdy na deskorolce o pełniejszej figurze sąsiaduje z ciemnoskórą Barbie z burzą drobnych, różowych warkoczyków na głowie. Kolekcja obfituje w efektowne, wielobarwne stroje i dodatki.
  2. Barbie Color Reveal (https://allegro.pl/kategoria/lalki-barbie-11828?seria=Color%20Reveal) jest nie mniej tęczowa od kolekcji Barbie Extra. To, jaka lalka lub zwierzątko znajduje się w zestawie, jest dla dziecka niespodzianką. Lalkę i/lub figurkę należy spryskać płynem dołączonym do zestawu albo wodą, aby usunąć kolorową powierzchnię. Dopiero po jej zmyciu dziewczynka dowie się, jaką zabawkę dostała.
  3. Barbie Kariera to linia, w której znajdziesz komplety lalka plus akcesoria. Jeżeli podarujesz dziecku jeden z nich, będzie mogło bawić się Barbie pracującą jako np. nauczycielka przedmiotów ścisłych, strażaczka, pielęgniarka lub astronautka. Co powiesz na lalkę, która zawodowo uprawia sport? To m.in. surferka, karateka i gimnastyczka artystyczna.
  4. Barbie Fashionistas to chyba najbardziej różnorodna kolekcja kultowej zabawki Mattel – znajdziesz w niej lalki o 5 typach sylwetki, 10 odcieniach skóry, 8 barwach oczu i 19 kolorach włosów. Ken Fashionistas ubrany np. w wielokolorowe stroje, z długimi lub farbowanymi włosami jest idealnym towarzyszem dla wyrazistej Barbie.
  5. Barbie Made to Move to wysportowana lalka, która zgina się w wielu punktach typowych dla ludzkiego ciała. Dzięki temu dziewczynka może cieszyć się realistyczną zabawą. Do wyboru ma wiele zawodniczek, takich jak Barbie piłkarka, joginka, koszykarka czy bejsbolistka.

Lalki Barbie w dzieciństwie uwielbiały współczesne mamy, teraz kochają je ich córki. Flagowa zabawka Mattel ma w sobie wiele uroku, który nie minął z biegiem lat. Marka idzie jednak z duchem czasu i zmieniającym się sposobem, w jaki wiele z nas wychowuje dziewczynki. W katalogu produktów Mattel znajdziesz zabawki sportsmenki i lalki, które wykonują zawody postrzegane stereotypowo jako raczej męskie niż kobiece. Projektanci przygotowali także Barbie i Kena z niepełnosprawnościami.

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej