MaluchCzy warto angażować dzieci w programach telewizyjnych?

Czy warto angażować dzieci w programach telewizyjnych?

Obecnie w telewizji jest kilka programów, w które angażowane są małe dzieci. Muszą one tam wykazać się sprytem, wiedzą, talentem czy humorem. Zawsze towarzyszy im rywalizacja w drodze po nagrody. Muszą również zabiegać o sympatię widzów czy jurorów. I mimo ciągłym zapewnieniom uczestniczących w tych programach dorosłych o tym, że dzieci są tam traktowane bardzo dobrze jakoś nie jestem przekonana, że dobrze wpływa to na rozwój emocjonalny takiego malucha.

Nie dość, że dziecko jest nastawione na ogromny stres i strach to jeszcze bardzo przeżywa odejście z programu jako wielką porażkę. Wielokrotnie widziałam płaczące dzieci, które muszą opuścić program. Zastanawiam się jak wiele czasu zajmuje im pogodzenie się z tym faktem i czy nie cierpi na tym ich poczucie własnej wartości i pewność siebie.
W momencie wygrania przez dziecko takiego programu to faktycznie może je bardzo wzmocnić. Upewnić w tym, że może naprawdę wiele i jest bardzo zdolne, ale czy poprzez tak spektakularną wygraną nie namiesza mu to w hierarchii wartości i nie sprawi, że stanie się pyszne? Takie zbyt wysokie mniemanie o sobie może przeszkadzać mu w kontaktach z innymi ludźmi. Może również sprawić, że w przyszłości jako dorosły człowiek nie będzie umiało poradzić sobie z porażkami.

Nie jestem zupełnie przeciwna takim programom, ale uważam, że to ogromna odpowiedzialność, za rozwój i przyszłe życie takiego małego człowieka. Trzeba mieć do tych dzieci odpowiednie, pedagogiczno-psychologiczne podejście. Rozumiem, że telewizja to głównie show i niektórzy dorośli doskonale się w tym odnajdują czując się jak ryby w wodzie, ale dla małych szkrabów, których charakter dopiero się kreuje, które się rozwijają i wszystkiego uczą może to być nieodpowiednie miejsce. Showbiznes, który jednak jest nieodłącznym elementem programów telewizyjnych może nie zapewnić małemu dziecku odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, spokoju i komfortu, które potrzebuje by prawidłowo się rozwijać.

A jakie jest Wasze zdanie na temat? Czy zapisałybyście dziecko do takiego programu? A może pociecha któreś z Was brała udział w telewizyjnym show?

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x