MaluchZabawy w ogrodzie dla dzieci w różnym wieku, czyli jak sprawić, by...

Zabawy w ogrodzie dla dzieci w różnym wieku, czyli jak sprawić, by dziecko nie utknęło z nosem w ekranach?

 

Dzieciństwo nie powinno obywać się bez zabaw w ogrodzie. Chociaż obecnie dzieci coraz częściej kuszone są przez elektroniczne urządzenia, nie oznacza to wcale, że nie lubią zabaw ruchowych i świeżego powietrza. Naprawdę nie trzeba dużo ich namawiać do tego rodzaju spędzania wolnego czasu, jeżeli nie zdążyły jeszcze uzależnić się od elektroniki.

Aby uniknąć tego ryzyka, warto zapewnić dzieciom wiele możliwości energicznej zabawy w ogrodzie. Ciekawych pomysłów jest naprawdę dużo, a lokalizacja ogrodu sprawia, że można w miarę możliwości obserwować zabawę. Naprawdę warto pozwolić dzieciom się wyszaleć! W tym artykule przedstawimy propozycje dla dzieci w różnym wieku.

Zabawy dla dzieci do 3 roku życia

Bawić się w ogrodzie mogą zacząć dzieci w wieku już do trzech lat. To dla nich świetna okazja, by zacząć poznawać świat (oczywiście pod okiem rodzica!). Jeżeli je w tym wesprzemy, zabawa w ogrodzie będzie dla niego nich nie tylko radosna, ale i bardzo pouczająca.

W tym celu warto spróbować wydzielić w ogrodzie specjalną część, w którym pociecha będzie mogła w bezpieczny sposób obserwować rośliny i owady. Nie zabraniajmy jej zrywania roślin, chociaż oczywiście należy pilnować, by nie wkładało sobie ich do ust. Taka zabawa to szansa na odrobinę nauki, dlatego bardzo dobrym pomysłem będzie tłumaczenie dziecku funkcjonowanie świata przyrody.

Dzieci w wieku do trzech lat są bardzo ruchliwe, dlatego warto spróbować pomóc im w rozładowaniu energii poprzez różnego typu zabawy ruchowe. Nie mówimy tu o sporcie – zabawy ruchowe nie powinny mieć skomplikowanych zasad i najlepiej, by pozwoliły dziecku po prostu się wyszaleć. Jedną z zabaw ruchowych, które najmłodsi uwielbiają, jest puszczanie baniek mydlanych. Zabawa będzie jeszcze ciekawsza, jeżeli zaopatrzymy się np. w zestaw wyposażony w obręcze i specjalne nakładki (przykład), który pozwala na puszczanie bardzo różnorodnych baniek.

Zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

Dzieci w wieku przedszkolnym są już nieco bardziej wymagające, jeśli chodzi o zabawę, dlatego warto przygotować dla nich całą gamę sprzętu do zabawy w ogrodzie. To na przykład zjeżdżalnie, latawce czy dziecięce namiociki.

Oczywiście jednak nie każdy ma przed domem wystarczającą ilość miejsca, by urządzić dla dziecka rozbudowany plac zabaw na podwórku. Jednak w prawie każdym ogrodzie znajdzie się na pewno miejsce chociażby na piaskownicę, która uzupełniona o ładne grabki i łopatki z plastiku dostarczy pociechom wielu miłych chwil. Opcji zabawy jest mnóstwo – od klasycznych babek po tworzenie bardziej rozbudowanych konstrukcji.

Organizując zabawy w ogrodzie dla dzieci w wieku przedszkolnym, warto uwzględnić etap ich rozwoju. W tym wieku dzieci są już chętne, by rywalizować z rówieśnikami. Dlatego też ich zabawy zaczynają już przyjmować nieco bardziej sportowy charakter. Absolutnie nie można zatem pominąć piłki, którą jak wiemy można bawić się w nieskończoną ilość sposobów.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x