MaluchCzy warto podróżować z małym dzieckiem?

Czy warto podróżować z małym dzieckiem?


Żyjemy w świecie, w którym bez większych problemów możemy przedostać się z punktu A do punktu B. Dzisiejsze czasy, niewątpliwie, sprzyjają podróżom. Co więcej większość z nas lubi podróżować. Mamy w sobie całe pokłady podróżniczego entuzjazmu, który pozwala nam kolekcjonować nie tylko piękne fotografie ale też równie piękne wspomnienia z najdalszych zakątków, do jakich udaje nam się dotrzeć. Niestety zapał ten gaśnie. Kiedy? Najczęściej wówczas, gdy na świecie pojawia się dziecko.

Młodzi rodzice boją się wspólnych podróży z małym dzieckiem. Każdy ewentualny wyjazd widzą jako wyprawę, która wymaga zabrania ze sobą tryliarda różnych, oczywiście jak zawsze, niezbędnych rzeczy. Rodzice zazwyczaj boją się o swoją pociechę, o to jak zniesie podróż pociągiem lub samolotem. Jest jeszcze jeden, może nawet najbardziej kluczowy argument, który przemawia za tym, by rodzice spędzali czas ze swoimi dziećmi najlepiej w domu lub jego najbliższej okolicy. Tym argumentem jest przekonanie, że małe dziecko z takiej czy innej podróży nie będzie pamiętać niczego…

Na przekór temu niesłusznemu stwierdzeniu, spróbujmy zastanowić się, dlaczego, mimo wszystko, warto podróżować z naszym maluchem u boku.

Znane przysłowie

Mówi się, że podróże kształcą. Jest to dość znane przysłowie, które sami, na pewno słyszeliśmy w swoim życiu więcej niż tylko raz. Z tymże uznaliśmy, że, w sumie, nie wiedzieć czemu, bardziej tyczy się ono dorosłych niż dzieci. Skupmy się na tym, iż to jednak nieprawda. Dziecko, w trakcie podróży widzi nowej miejsca i zbiera nowe doświadczenia. Zapachy, smaki, krajobrazy, rozwijają umysł malucha, zostawiając pozytywny ślad w jego psychice. To fakt, że może nie zapamięta nazwy nowego miejsca ale za to go doświadczy.

Otwieranie na świat

Jeżeli będziemy podróżować z dzieckiem już od najmłodszych lat, będziemy je otwierać na świat a co za tym idzie, będziemy go równocześnie otwierać na zmiany. Gdy takie dziecko nam dorośnie, będzie cechować go odwaga jeżeli chodzi o podejmowanie nowych, życiowych wyzwań. Mały podróżnik będzie oswojony z nowymi miejscami, kulturami, których nie będzie się bał. Co więcej, będzie potrafił wyjść ze swojej własnej strefy komfortu a to są nieocenione wartości, o które warto zabiegać od najmłodszych lat!

Nowe twarze

Nowe twarze, nowe znajomości, sprzyjają w rozwoju dorosłego człowieka. Wcale nie jest inaczej, jeżeli mówimy o małym dziecku. Ono także potrzebuje nowych ludzi na swojej ścieżce. Jest to nasza naturalna potrzeba, z którą przychodzimy na ten świat. Dziecko najwięcej uczy się przez naśladowanie. Jako dorosły człowiek, będzie on osobą nie tylko otwartą ale też tolerancyjną dla inności, bo tego nauczą go podróże z rodzicami.

Różne rodzaje mowy

Podróże od wczesnych lat dzieciństwa, zdaniem specjalistów, wpływają na łatwość w przyswajaniu przez dziecko języków obcych, z którymi nie ma do czynienia na co dzień. Podróżowanie z maluchem sprawia, że będą docierać do niego różne rodzaje mowy, nie tylko te, które już zna. Osłuchanie z nieznanym dotąd językiem, z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Czas tylko dla nas

Na co dzień, mimo najszczerszych chęci, wbrew pozorom, nie spędzamy ze sobą dużej ilości czasu. Jeżeli jakimś cudem uda nam się pobyć choć trochę razem, rzeczywistość często kłóci się wówczas z naszymi oczekiwaniami, założeniami. Urlop to tak naprawdę czas tylko dla nas – bez pracy czy innych obowiązków dnia codziennego. O to właśnie chodzi w urlopie, by wszystkie problemy, wszystkie zawodowe sprawy, odłożyć na bok i pojechać w jakieś piękne miejsce. Czas z mamą i tatą jest cenniejszy od najfajniejszej zabawki na świecie. To nie zabawek a beztroskiego czasu z obojgiem rodziców każde z dzieci łaknie, potrzebując go najbardziej.

Przypominajka

Kolekcjonujemy różne rzeczy. Są one takimi naszymi „przypominajkami” bo zazwyczaj kojarzą nam się z czymś miłym, co dane nam było przeżyć. Takimi narzędziami są fotografie. Wrócicie do nich za kilka, może kilkanaście lat i przypomnicie sobie fantastyczny, razem spędzony czas. Zdjęcia to nie tylko pamiątki ale też narzędzia, które pozwalają odżyć niekiedy bardzo odległym wspomnieniom, np z okresu kiedy nasze dziecko miała 2 lata. Zdziwić się możemy, kiedy dziecko, właśnie patrząc na fotografię sprzed laty, ożywi w sobie jakieś konkretne wspomnienie. To nie jest niemożliwe!


Jeśli już przekonaliśmy Ciebie do podróżowania z dzieckiem to ważne aby wybrać bezpieczny start – na stronie ITAKI można znaleźć wyselekcjonowane oferty hoteli na zagraniczne rodzinne wakacje. Również oferty w hotelach z animacjami dla dzieci, pod szyldem „Klub Przyjaciół ITAKI”. LATO 2024 już za parę miesięcy!

[Artykuł sponsorowany]

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x