Gaz rozweselający albo inaczej mieszanina tlenu i podtlenku azotu coraz częściej gości na polskich oddziałach położniczych. Dlaczego kobiety szukają porodówek, gdzie mogą skorzystać z tego rodzaju znieczulenia? Jak działa? Jakie są wady i zalety korzystania z niego? Tego wszystkiego dowiesz się czytając nasz artykuł.
Historia gazu rozweselającego
Choć gaz rozweselający zdobywa coraz większą popularność, warto zaznaczyć, że nie jest to substancja nowa. Mieszanina tlenu i podtlenku azotu była znana już w XVIII wieku. Jej właściwości znieczulające wykorzystywano z powodzeniem przez wiele dziesięcioleci. W XX wieku gaz rozweselający stracił na swojej popularności na rzecz bardziej nowoczesnych substancji znieczulających. Dopiero w XXI wieku na nowo zaczęto odkrywać pozytywne właściwości tego gazu. Jego skuteczne i zarazem łagodne działanie sprawiło, że coraz częściej pojawia się na salach porodowych.
Zalety
Podtlenek azotu ma wiele cech, które sprawdzają się na salach porodowych:
Wady gazu rozweselającego
Czytając o zaletach tego anestetyku można mieć wrażenie, że nie ma on wad. Niestety tak, jak każdy lek również gaz rozweselający ma swoje negatywne cechy:
Gaz rozweselający jest skuteczny, wygodny w użyciu, a zarazem bezpieczny. Te trzy cechy sprawiają, że rodzące coraz chętniej po niego sięgają. Z drugiej jednak strony ma on również swoje wady, dlatego przed podjęciem decyzji o porodzie z tego rodzaju znieczuleniem należy bardzo dokładnie to przemyśleć. Warto również skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym oraz położną. Dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie nasuwające się pytania podejmij decyzję czy ten typ znieczulenia jest dla Ciebie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.