CiążaTelefon komórkowy w ciąży – czym grozi jego używanie?

Telefon komórkowy w ciąży – czym grozi jego używanie?

Nowoczesne sprzęty, innowacyjne technologie i rozwiązania techniczne nierzadko mają negatywny wpływ na zdrowie i życie człowieka. Dlatego też zazwyczaj przeprowadzane są badania mające na celu określenie ich wpływu na różne grupy ludności. Telefonów komórkowych również nie ominęły tego typu działania. Jednym z nich było sprawdzenie jaki wpływ ma korzystanie z komórki na płód.

 

Pytanie o wpływ komórek na rozwijające się dziecko postawili sobie po raz pierwszy naukowcy amerykańscy już kilkanaście lat temu. Badanie objęło grupę 29 tys. kobiet w ciąży, a potem ich dzieci urodzonych w latach 1997 – 1999. Stwierdzono, że dzieci, których mamy często rozmawiały przez telefon podczas ciąży, w wieku 7 lat o 30% częściej sprawiają problemy wychowawcze.

 

Wyniki badań jednych naukowców nieco rozczarowały, gdyż przewidywali oni, iż nowoczesna technologia może prowadzić do wzrostu ilości chorób genetycznych, uszkodzeń płodu czy większej ilości poronień. Na szczęście nie zanotowano korelacji między rozmową przez telefon a tak tragicznymi powikłaniami.

 

Z drugiej strony, wielu naukowców neguje wyniki przeprowadzonych badań. Zgodnie z ich teorią o problemach wychowawczych u siedmiolatków, może decydować nie tyle czas rozmów prowadzonych przez mamy w okresie ciąży, ale również inne czynniki zaistniałe już po narodzinach dziecka. Jako jeden z nich podają fakt, że matki często rozmawiające przez telefon w ciąży, zazwyczaj nie rezygnują z tego przyzwyczajenia także po porodzie. Tym samym mniej czasu poświęcają dzieciom, co ostatecznie może prowadzić do problemów wychowawczych.

 

Na obecną chwilę stale prowadzone są bardzo zróżnicowane badania dotyczące wpływu telefonów komórkowych na organizm ludzki, w tym również na rozwijające się dzieci. Pomimo różnych metod badawczych wyniki są często trudne do zinterpretowania. Należy pamiętać, że z telefonią komórkową mamy do czynienia od zaledwie kilkudziesięciu lat, a dodatkowo technologia ta bardzo szybko się zmienia i rozwija.

 

Brak konkretnych i potwierdzonych wyników badań udowadniających neutralny lub negatywny wpływ telefonów komórkowych na rozwój dziecka w życiu płodowym należy traktować z pewną dozą niepewności. Dlatego też jeśli spodziewasz się dziecka, może warto zmienić przyzwyczajenia i długie pogawędki telefoniczne zamienić na spotkania w kawiarni czy na spacerze. Taki sposób spędzania czasu z pewnością będzie zdrowszy i dla Ciebie i dla Twojego maleństwa.

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x