PrzedszkolakPrzedszkole i nauka czytania? Oczywiście, mamo!

Przedszkole i nauka czytania? Oczywiście, mamo!

Nauka czytania dopiero w szkole? Nic bardziej błędnego. Czytanie jest jedną z tych czynności, których możemy nauczyć nasze dzieci jeszcze w okresie przedszkolnym – co więcej, będzie to nie tylko przyjemne, ale i łatwe. Powiemy ci, jak tego dokonać, krok po kroku.

Dlaczego warto nauczyć przedszkolaka czytać?

Oczywiście możesz poczekać, aż twoja pociecha uda się do szkoły. Warto jednak pamiętać, że przejście z przedszkola do szkoły to dla naszych pociech wielki krok. Nowe obowiązki i oczekiwania wobec dziecka mogą sprawić, że przeżyje ono dużo stresu. Gdy jednak pójdzie do szkoły już z umiejętnością czytania, będzie mu zdecydowanie łatwiej.
Nauka czytania to także okazja do spędzenia razem czasu i miłej zabawy. A samo dziecko będzie z siebie wręcz niezwykle dumne – zdobyło przecież jedną z „dorosłych” umiejętności, prawda?
Aby nauczyć przedszkolaka czytać, nie musisz mieć przygotowania pedagogicznego. Wszystko, czego potrzebujesz, to cierpliwość, wytrwałość i odrobina kreatywności.

Krok po kroku

po pierwsze – poznajemy literki

Naukę czytania możesz rozpocząć już wtedy, kiedy twoje dziecko w ogóle zaczyna mówić. Cały sekret polega na wykorzystywaniu chłonnego umysłu malca do nauki literek. Dla twojego malca obojętne będzie, czy uczysz go nazw zwierząt, czy nazw poszczególnych literek – wszystko powtórzy i zapamięta z jednakową łatwością.
Oczywiście warto wprowadzić tutaj elementy zabawy. Kup albo uszyj pluszowe literki. Przeglądajcie książeczki, w których poszczególne litery będą zajmowały całą stronę. Literki znajdziesz też na drewnianych klockach czy piankowych matach. Musisz tylko sama zwracać na nie uwagę, zamiast stereotypowo myśleć, że to za wcześnie.

po drugie – uczymy sylabizowania

Sylabizowanie to rzecz, którą każdy przedszkolak bardzo szybko pojmuje i która jest niezbędna do nauki czytania. Sylabizujcie poprzez zabawę – śpiewajcie piosenki, klaszczcie w dłonie i świetnie się przy tym bawcie.

po trzecie – wykorzystujemy metodę sylabową

Czyli podejmujemy właściwą naukę. Metoda sylabowa polega na tym, że dziecko czyta sylabami, np.: MA –MA, a potem łączy wszystko w całość. Aby maksymalnie ułatwić dziecku zadanie, wybierz którąś z czytanek dostępnych na rynku (przeznaczoną do czytania sylabowego) albo po prostu sama drukuj czytanki. Pamiętaj, że sylaby muszą być zapisane różnymi kolorami (np. czerwony i czarny) – tylko w ten sposób dziecko zrozumie, gdzie zaczyna, a gdzie kończy się sylaba.

Przydatne wskazówki – musisz o tym pamiętać!

Chociaż cały proces nauki czytania zawarliśmy w trzech punktach, w rzeczywistości nauka czytania trwa dość długo. Po drodze można popełnić kilka błędów, dlatego już teraz warto wiedzieć, że:

nauka czytania u dziecka w wieku przedszkolnym nie może być realizowana na siłę

Jeśli dziecko jest zmęczone, zniechęcone, nauka jest dla niego przykrym obowiązkiem – odpuśćmy. Być może nie jest jeszcze na właściwym etapie.

ważne jest przestrzeganie czasu nauki

Na początku czytanki nie mogą zajmować dziecku dłużej, niż 15 minut. W końcowym okresie nauki powinno być to nie więcej, niż 30 minut dziennie.

zaczynamy od bardzo prostych czytanek

„To jest dom. Dom Ali” – tego typu czytanki powinny pojawić się jako pierwsze. Rzucanie dziecka na głęboką wodę i zachęcanie do czytania trudnych słów spowoduje tylko niechęć.

wprowadzanie głosek wymaga dodatkowej pracy

Między prostymi czytankami a czytaniem „wszystkiego” natraficie na poważną barierę – głoski „dź”, „sz”, „rz” i inne. Postaraj się utrwalać je „na boku” – np. pokazując dziecku zapisane głoski podczas jedzenia obiadu czy czytania bajeczki wieczorem.

tematyka może zdziałać cuda

Bardzo ważna jest tematyka czytanek, które wybierasz. Dopasuj ją do upodobań dziecka (np. niech czyta tylko o księżniczkach) albo pisz czytanki sama. Dziecko poczuje dodatkową mobilizację wiedząc, że czytając dowie się, jak będą wyglądały jego urodzinki.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x