CiążaUSG ciąży do 11. tygodnia

USG ciąży do 11. tygodnia

Badania wykonywane w trakcie ciąży dają przede wszystkim wgląd w rozwój prenatalny dziecka, ale zapewniają również bezpieczeństwo przyszłej mamie. USG jest szybką i bezpieczną procedurą, która na stałe weszła do standardów opieki nad ciężarną kobietą. Dowiedz się więcej o zaletach badania ultrasonograficznego i dlaczego warto je wykonać do 11. tygodnia ciąży.

USG – podstawowe badanie w trakcie ciąży

Ile badań USG powinno przeprowadzić się podczas ciąży? Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wspominają o trzech badaniach, lecz obecnie standardem w opiece okołoporodowej są cztery USG:

  • przed ukończeniem 11. tygodnia ciąży;
  • pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży;
  • pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży;
  • pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży.

USG do 11. tygodnia ciąży – co można ocenić za pomocą tego badania?

Jest to pierwsze badanie wykonywane podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym, tuż po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. USG na początku ciąży jest kluczowym badaniem, które pozwala między innymi na:

  • potwierdzenie ciąży;
  • lokalizację jaja płodowego, w celu wykluczenia ciąży pozamacicznej;
  • ocenę liczby zarodków, kosmówek i owodni;
  • ogólną ocenę narządów rodnych ciężarnej, w tym wielkość i budowę macicy oraz przydatków.

Czy badanie USG jest bezpieczne dla dziecka?

Doskonale wiemy, że każda mama obawia się o bezpieczeństwo swojego dziecka. Musimy więc podkreślić, że badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, co zostało potwierdzone przez wiele niezależnych badań. USG może być w razie konieczności powtarzane kilkukrotnie, bez ryzyka zaburzeń rozwoju płodu czy indukcji porodu.

USG ciąży do 11. tygodnia ciąży jest wykonywane w placówkach MULTI MED przez doświadczonych lekarzy, którzy szczególnie dbają o bezpieczeństwo całej procedury, jak i komfort przyszłej mamy.

Jak przebiega badanie USG do 11. tygodnia ciąży?

Pierwsze badanie USG w ciąży, w przeciwieństwie do późniejszych, jest wykonywane dopochwowo. Pozwala to na znacznie większą dokładność w ocenie rozwoju niewielkiego zarodka. Badanie przeprowadza się na leżąco, wprowadzając do pochwy specjalną głowicę USG pokrytą żelem. Sama procedura trwa około 15-30 minut, a ewentualne nieprawidłowości są widoczne w czasie rzeczywistym na ekranie aparatu USG.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x