Badania wykonywane w trakcie ciąży dają przede wszystkim wgląd w rozwój prenatalny dziecka, ale zapewniają również bezpieczeństwo przyszłej mamie. USG jest szybką i bezpieczną procedurą, która na stałe weszła do standardów opieki nad ciężarną kobietą. Dowiedz się więcej o zaletach badania ultrasonograficznego i dlaczego warto je wykonać do 11. tygodnia ciąży.
USG – podstawowe badanie w trakcie ciąży
Ile badań USG powinno przeprowadzić się podczas ciąży? Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wspominają o trzech badaniach, lecz obecnie standardem w opiece okołoporodowej są cztery USG:
- przed ukończeniem 11. tygodnia ciąży;
- pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży;
- pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży;
- pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży.
USG do 11. tygodnia ciąży – co można ocenić za pomocą tego badania?
Jest to pierwsze badanie wykonywane podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym, tuż po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. USG na początku ciąży jest kluczowym badaniem, które pozwala między innymi na:
- potwierdzenie ciąży;
- lokalizację jaja płodowego, w celu wykluczenia ciąży pozamacicznej;
- ocenę liczby zarodków, kosmówek i owodni;
- ogólną ocenę narządów rodnych ciężarnej, w tym wielkość i budowę macicy oraz przydatków.
Czy badanie USG jest bezpieczne dla dziecka?
Doskonale wiemy, że każda mama obawia się o bezpieczeństwo swojego dziecka. Musimy więc podkreślić, że badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, co zostało potwierdzone przez wiele niezależnych badań. USG może być w razie konieczności powtarzane kilkukrotnie, bez ryzyka zaburzeń rozwoju płodu czy indukcji porodu.
USG ciąży do 11. tygodnia ciąży jest wykonywane w placówkach MULTI MED przez doświadczonych lekarzy, którzy szczególnie dbają o bezpieczeństwo całej procedury, jak i komfort przyszłej mamy.
Jak przebiega badanie USG do 11. tygodnia ciąży?
Pierwsze badanie USG w ciąży, w przeciwieństwie do późniejszych, jest wykonywane dopochwowo. Pozwala to na znacznie większą dokładność w ocenie rozwoju niewielkiego zarodka. Badanie przeprowadza się na leżąco, wprowadzając do pochwy specjalną głowicę USG pokrytą żelem. Sama procedura trwa około 15-30 minut, a ewentualne nieprawidłowości są widoczne w czasie rzeczywistym na ekranie aparatu USG.