Wszawica to bardzo nieprzyjemna choroba pasożytnicza. Zazwyczaj kojarzona jest z dziećmi zaniedbywanymi przez opiekunów. Warto jednak wiedzieć, że wszy nie wybierają sobie nosicieli i równie chętnie atakują wszystkie dzieci. Wszawica jest często ukrywanym problemem, ale im bardziej skrywana tym bardziej niebezpieczna.
Wszy to niewielkie owady pasożytujące na skórze ludzkiej głowy. Pojedyncza wesz ma zaledwie 2-3 mm długości. Bardzo szybko się przemieszcza, co sprawia, że trudno ją zauważyć na głowie dziecka. Znacznie bardziej widoczne są jaja składane przez owady przyklejone na pojedynczych włosach.
Jak już wyżej wspomniano wszawica często kojarzona jest z dziećmi zaniedbanymi przez rodziców. Jednak nie tylko one mogą mieć problem z tymi pasożytami. Wszy chętnie zmieniają nosicieli i jeśli to tylko możliwe atakują kolejnych ludzi. Wystarczy kontakt podczas zabawy z nosicielem, aby wszy przeniosły się na kolejne dziecko czy dorosłego.
Obecnie leczenie wszawicy nie jest szczególnie skomplikowane. Wystarczy skorzystać ze specjalistycznych środków dostępnych w aptece. Wśród najczęściej wybieranych preparatów są szampony zawierające substancje trujące dla wszy i niszczące ich jaja. Poza szamponami można też spotkać preparaty antypasożytnicze w postaci żeli i pianek.
Po zastosowaniu preparatu na wszy należy dokładnie przejrzeć włosy dziecka i usunąć znajdujące się tam jeszcze gnidy. Potem trzeba dokładnie oczyścić wszelkie przedmioty, które mogły mieć styczność z pasożytami np. pościel, czapki czy maskotki.
Na koniec należy wspomnieć, że ukrywanie wszawicy nie sprzyja nikomu. Choroba ta najczęściej spotykana jest w dużych skupiskach dzieci. Jeśli zauważysz ją u swojego dziecka poinformuj o tym opiekuna malucha w przedszkolu czy szkole. Dzięki tej informacji będzie on mógł uczulić na ten problem innych rodziców z grupy, co w efekcie pozwoli na usunięcie pasożytów nie tylko z włosów Twojej pociechy ale również całej grupy. Taka informacja zabezpieczy Twoje dziecko przed nawrotem choroby.